avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1846 soluții astăzi
Forum Activitate Verdeslaura

Activitate Verdeslaura

Buna ziua! Viitorul meu partener este în proces de divort, a fost reclamat in judecata de sotia lui care a cerut desfacerea casatoriei. In data de 02.02.2023 a fost prin chemare in instanta, si mi-a spus ca in data de 16.02.2023 se da sentinta. In data de 16 mi-a spus ca mai dureaza inca pana se trimite sentinta la adresa de domicilu, si ca trebuie sa de treaca in ceva condica si ca posibil mai dureaza inca o luna. Aseara am gasit o cerere de impacare care probabil a fost trimista la judecatorie cum ca, ambii soti s-au impacat in timpul termenului de pronuntare iar sotia isi retrage actiunea de divort, iar sotul este de acord cu incetarea procesului de divort cerand sa se repuna cauza pe rol pentru a fi luat consimtamantul partilor pentru impacare in fata instantei, aceasta cerere fiind scrisa in 24.02.2023. Cand l-am intrebat de aceasta cerere mi-a spus ca in data de 03.03.2023 se primeste sentinta sinca de aceea au inmanat cererea de impacare ca sa desfaca pe urma casatoria la notariat si ca sunt foarte mari costurile de judecata. Va rog sa ma lamuriti pentru ca ceva parca nu se leaga, ce ar putea sa se decida pentru data de 03.03.2023 daca sa inmanat cererea de impacare si daca puteti sa-mi spuneti in general cat este costul de judecata, multumesc anticipat!