avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 802 soluții astăzi
Forum Activitate AANNTTOO

Activitate AANNTTOO

Buna ziua. Sunt nascuta in 1968 cu un diagnostic congenital pe baza caruia am fost incadrata in grad accentuat - nerevizuibil in 2002 ( in copilarie nu existau certificate handicap). Am lucrat 10 ani pana in 2002 fara sa fiu posesoarea unui certificat de handicap si 21 ani dupa obtinerea acestuia. La 54 ani am solicitat DGASPC -ului un certificat in care sa fie completata data dobandirii handicapului conf actelor medicale din copilarie pe baza carora am fost si incadrata in 2002 in gradul Accentuat, iar DGASPC completeaza ca data, data primului certificat de handicap, respectiv 2002, si nu faptul ca e un handicap congenital. In instanta, DGASPC motiveaza acest fapt conform instructiunii nr. 2/ dec 2021, primita de la Comisia Superioara de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap, care prevede in urma aplicarii OUG94/2021 ca data dobandirii handicapului este data primei incadrari in grad de handicap. respectiv data primului certificat de handicap, Instanta retine ca handicapul este congenital, dar respinge actiunea mea de contestare a certificatului emis de DGASPC in baza art 58 din Legea 263/2010.
Credeti ca este corect ca cei ce au solicitat in baza art 58 din Legea 263/2010 completarea certificatului de handicap cu data dobandirii handicapului, sa primeasca pana in dec 2021 o recunoasterea a handicapului dobandit in copilarie (pe baza actelor medicale) , iar cei care au solicitat acelasi lucru dupa emiterea acelei instructiuni sa le fie trecuta data primei incadrari in grad de handicap, chiar daca dovedesc ca s-au nascut cu acel handicap? Unde este echitatea? Mutumesc pentru eventualele raspunsuri.