avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1510 soluții astăzi
Forum Activitate Cost86

Activitate Cost86

Nu stiu ce treaba are seful de la urbanism dar cred ca s a referit ca nu o sa susțină acest proiect si o sa mi bage bete n roate la PUD si in consiliul local ca sa nu fie autorizat acest proiect.
Salutare oameni drag . De mai bine de 3 ani ma chinui sa mi deschid o activitate comerciala pe teren proprietate. Inainte de cumpararea terenului acum 3 ani am obtinut de la primarie un certificat de urbanism pentru informare in care mi s a comunicat ca in zona sunt premise activitati economice. Acum 2 saptamani am decision sa incep demersurile pentru autorizatia de constructie si m am adresat din nou primariei pentru un certificat de urbanism in care am specificat domeniul meu de activitate " spalatorie auto". In certificate de urbanism este bifat si acordul notarial al vecinilor, pe doua laturi ma invecinez cu primaria, in dreapta casa la distanta de 3m, in stanga societate comerciala care a cumparat la licitatie publica la care am participat si eu 140mp teren dar nu am fost declarat castigator, cu aceasta societate ma invecinez pe doua laturi. In momentul in care am inceput sa discut cu vecinii despre acordurile notariale am gasit intelegere si primisiunea ca vor semna acordurile cu exceptia societatii comerciale care mi a conditionat acordul cu semnarea unui acord reciproc fara respectarea prevederilor legale in materie de retrageri ca sa poata construi inclusiv pe hat, lucru cu care nu am fost deacord deoarece societatea foloseste generic termenul de constructii viitoare fara sa specifice in mod explicit ce anume doreste sa construiasca si mai ales ca administratorul stie ca eu nu intentionez sa ma apropii de limitele de proprietate dintre noi. Am discutat cu seful compartimentului urbanism din primarie care s a dovedit ca deserveste interesele personale ale societatii comerciale cu care ma invecinez, in prima faza aceasta persoana s a aratat ca doreste sa ma ajute dar dupa am aflat cu stupoare ca mi pune bete n roate si a discutat personal cu celalalt vecin pe care l a determinat prin invocarea unor motive de galagie, discomfort fonic, ca se albesc frunzele n copaci de la spuma activa is ca se ofilesc ..... etc. Vecinul in cauza mi a comunicat tote aceste aspecte discutate cu seful compartimentului urbanism is mi a spus ca din aceste motive el nu mai doreste sa semneze acordul notarial pentru edificarea acestei constructii..... Am discutat din nou cu seful compartimentului urbanism si i am adus la conostiinta faptul ca nici acest vecin nu mai doreste sa mi semneze acordul notarial dar fara sa i spun cele relatate de vecin si in acelasi timp I am spur ca am gasit o sulutie legala la problema mea cum ca intentionez sa dezmembrez o fasie de 1m pe tot perimetrul terenului, binevoitor seful de la urbanism l a chemat la aceasta discutie si pe arhitectul sef din primarie pentru a discuta si cu el acest aspect. Am explicat din nou problemele intampinate de mine domnului arhitect sef si ca in acest moment intentionez sa dezmembrez bucata de teren cu 1m pe tot perimetrul terenului si sa l vand, in acest mod schimb vecinatatile pentru a obtine acordul notarial al noului vecin, dumnealui mi a spus ca nu vede nici o problema in asta si ca din punctul lui de vedere este perfect legal ca oricum pe el nu l intereseaza decat sa am acordul notarial al vecinilor. Seful compartimentului urbanism a sarit in sus si mi a spus atat mie cat si arhitectului sef ca in situatia in care dezmembrez terenul el nu semneaza autorizatia de constructie ca nu doreste sa aiba probleme la care arhitectul sef l a intrebat care este motivul legal de refuz in aceasta situatie, intrebare la care nu a stiut sa raspunda argumentand doar ca din punctul lui de vedere aceasta este o gaselnita pentru a schimba vecinatatile si pentru a obtine acordul notarial al noului vecin si ca el in asemenea conditii nu o sa semneze autorizatia.

Doresc sa stiu daca sunt printre noi persoane care s au lovit de situatii asemanatoare si cum au rezolvat problema

Deasemenea doresc sa stiu care sunt piedicile la care ma pot astepta din partea sefului de la urbanism

Are careva o hotarare judecatoreasca definitiva cu casting de cauza cu o speta asemanatoare ?

Ce parere aveti daca in momentul de fata ma adresez primariei cu o petitie adresata compartimentului juridic dar is compartimentului urbanism in care explic intentia mea de a dezmembra terenul pe tot perimetrul cu 1m, aceasta noua parcel de teren intentionez sa o vand surorii mele care la randul ei intentioneaza sa si deschida o firma de amenajari peisagistice si sa foloseasca aceasta suprafata de teren ca reclama pentru firma de peisagism nou infiintata si daca primaria prin compartimentele de specialitate vad o problema in aceasta noua situatia care sa impiedice eliberarea autorizatiei de constructie pentru spalatoria auto care urmeaza sa o construiesc .

Ce ma intrumati sa fan in situatia mea is cum sa abordez problema ?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri !