avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 997 soluții astăzi
Forum Activitate Pafingum

Activitate Pafingum

Firma la care lucrez a inceput sa treaca la fise electronice pentru securitate si sanatate in munca, si sa le arhiveze pe cele fizice.

Am primit un document pentru semnat electronic care contine o propozitie de felul urmator
"Instruirea la locul de munca a fost efectuata la data da < o data acum cativa ani > pentru locul de munca/functie <functia mea actuala> de catre: <numele responsabilului SSM actual>"

Problema mea este ca propozitia de mai sus reprezinta in realitatea obiectiva si factuala pur si simplu un neadevar.

La data respectiva, de acum cativa ani, o data nu aveam functia actuala, si apoi, instruirea nu a facut-o responsabilul SSM actual, ci altcineva, cu care firma nu mai colaboreaza in prezent.

Responsabilul SSM actual imi spune ca este legal si ok sa semnez documentul care contine aceasta minciuna de nedisputat, doar pentru ca documentul are mentiunea "Fisa refacuta" si ca ei s-au consultat cu ITM si ITM a zis ca este ok. Eu nu stiu daca cineva de la ITM a stat sa analizeze detaliat faptul ca propozitia principala din document exprima minciuni avand in vedere ca persoana care a facut instructajul SSM atunci este diferita fata de cea de acum, si ca functiile trecute in fisa (cele actuale) nu sunt neaparat functiile avute de cei instruiti la data care apare in document.

Doamnelor si domnilor avocati, in ce fel poate sa fie legal sa zici ca e ok sa semnezi un document care contine neadevaruri clare, si dovedibile?

Fisa mea fizica zice clar ca la data de XX, instructajul s-a realizat de catre persoana YY, si cu toate astea, eu sa semnez un document care zice ca de fapt la data respectiva, instructajul a fost facut de cu totul altcineva?