avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Activitate Mariusmarusca

Activitate Mariusmarusca

Multumesc pentru raspuns.

Voi achita si voi contesta.

latka a scris:

Judecatorul nu ia hotariri decit asupra ce e constatat in PV de contraventie, nu impune sanctiuni pentru altceva.

Partea cu achitatul amenzii e un pic diferita, daca nu platiti acum, in termenul de 15 zile jumatate din minimul amenzii, nu mai aveti posibilitatea dupa. In caz de cistig va puteti recupera banii de la administratia financiara a primariei, in baza unei cereri conform art. 168 din codul de procedura fiscala si a uei copii dupa hotarire legalizata ca definitiva.

Argumentarea in plingere trebuie sa se bazeze doar pe faptul adresabilitatii indicatorului si pe cel al faptului ca art. 41 alin 1 se refera la circulatie, ori dvs. nu ati circulat, ci ati oprit, doar ca pe cealalta parte, lucru ce nu e interzis de lege.

Salut,

Revin cu inca o intrebare asupra situatiei pentru ca astazi am primit procesul verbal si raspunsul politiei la petitia mea.
Ei considera corecta amplasarea indicatorului justificand prin art 41, alin 1 care spune ca vehiculele se conduc doar pe partea dreapta si prin art 101, alin 3, lit (d) din oug 195/2002 care spune ca nu ai voie sa conduci pe sens opus decat in anumite circumstante, precum lit d care se refera la manevra de depasire.
Si acum intrebarea mea este, in cazul contestatiei PV care este intocmit doar pentru nerespectarea indicatorului oprirea interzisa, legiuitorul poate sa constate ca indicatorul era sau nu era bine pus, dar sa imi adauge si sanctiuni pentru circulatia pe sens opus?
Intreb sa stiu daca se poate inrautati situatia in ceea ce priveste sanctiunea sau tot ce se poate intampla este sa dea castig de cauza politiei si ramanem la achitarea amenzii.

Multumesc anticipat.

PS: in contestatie as vrea sa argumentez cu faptul ca oricine poate intoarce inainte de semn si sa parcheze pe dreapta fara sa stie ce semn se afla in spatele lui + voi cauta sa vad daca este in vreun fel interzisa oprirea pe celalalt sens de mers si sa argumentez ca eu nu am "condus" pe contrasens, ci doar am imobilizat masina pe acea parte. Ar ajuta un ochi critic si cu experienta asupra argumentelor mele.

Mariusmarusca a scris:

In urma discutiilor aparute mai sus, precizez si urmatoarele:
Nu exista nici semnul interzis, nici linie continua nici orice alt semn care sa opreasca intrarea din directia din care veneam.
Pentru o conturare mai clara a locului, puteti scrie pe gmaps Aleea Daliilor nr 1 Resita si veti vedea exact semnul pentru care am fost amendat, dar cu mentiunea ca in momentul de fata semnul se afla cu fata catre duba de varza din poza, iar eu venind din cealalta parte si intrand in bloc, nu aveam cum sa il vad. In aceeasi idee, ar fi putut fi o strada de 100 de m, iar semnul sa fie la celalalt capat. Cine ia la pas toate strazile pe care parcheaza ca sa verifice daca nu cumva este vreun semn pe toata lungimea strazii.

latka a scris:

Nu mai insistați, legiuitorul a spus clar, trebuie să respecți (doar)semnificația indicatorului care ți se adresează. Atât, nu a presupus și nu a prezumat nimic. Unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie să ne apucăm a "filozofa" .



In urma discutiilor aparute mai sus, precizez si urmatoarele:
Nu exista nici semnul interzis, nici linie continua nici orice alt semn care sa opreasca intrarea din directia din care veneam.
Pentru o conturare mai clara a locului, puteti scrie pe gmaps Aleea Daliilor nr 1 Resita si veti vedea exact semnul pentru care am fost amendat, dar cu mentiunea ca in momentul de fata semnul se afla cu fata catre duba de varza din poza, iar eu venind din cealalta parte si intrand in bloc, nu aveam cum sa il vad. In aceeasi idee, ar fi putut fi o strada de 100 de m, iar semnul sa fie la celalalt capat. Cine ia la pas toate strazile pe care parcheaza ca sa verifice daca nu cumva este vreun semn pe toata lungimea strazii.

latka a scris:

Nu mai insistați, legiuitorul a spus clar, trebuie să respecți (doar)semnificația indicatorului care ți se adresează. Atât, nu a presupus și nu a prezumat nimic. Unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie să ne apucăm a "filozofa" .

Va multumesc frumos pentru raspuns si promptitudine !

Cu stima,
Marius.
Nu se poate intelege semnificatia indicatorului din ambele directii, acesta este desenat doar pe o singura parte, si anume, cu fata spre conducatorii ce vin din cealalta intersectie spre mine.
Din directia din care am venit, nu exista semne, insa, parcarea a fost facuta pe partea stanga a carosabilului ( aceeasi parte cu trotuarul si pe care este pus si semnul dar invers ) iar eu am coborat din masina si am intrat in scara blocului care se afla inainte de a ajunge la coltul celeilalte intersectii unde se afla acest semn. Incerc sa-mi dau seama daca dpdv legal mi se adreseaza, pentru ca in practica, eu nu as fi avut cum sa stiu ce semn este acolo.

Multumesc.
Buna ziua,

Nu am reusit sa gasesc in lege articolul care mentioneaza ca un semn de circulatie se adreseaza doar sensului de mers pentru care este montat. Ma puteti ajuta va rog cu aceasta informatie?

Multumesc anticipat.

latka a scris:

Indicatorul respectiv se adreseaza doar sensului de mers pe care este montat, nu si celuilalt sens de mers. Contestati PV de contraventie primit la judecatoria de care apartine sectia unde e agentul constatator si atasati ca proba fotografia in dublu exemplar a sensului de mers respectiv, care nu are nici o interdictie.

Buna seara,

Astazi am fost sanctionat pentru nerespectarea prevederilor privind oprirea interzisa, insa, am nevoie de cateva clarificari pentru urmatoarea speta:
Strada pe care a stationat masina, uneste 2 intersectii. Colturile intersectiei din care am intrat pe strada nu prezinta niciun semn "oprirea interzisa", insa, colturile celeilalte intersectii prezinta un astfel de semn care este montat cu fata catre conducatorii ce intra pe strada din directia respectiva. Intrebarea mea este, daca este corecta sanctiunea aplicata, avand in vedere ca eu am intrat pe strada dintr-o directie in care nu se prezenta restrictia si am stationat la jumatatea ei, nestiind ca in celalalt capat al strazii exista un indicator "oprirea interzisa" montat cu spatele spre mine.
Astept parerea voastra, eu nu am gasit in lege alta prevedere in afara de faptul ca indicatorul are raza de actiune din locul in care este montat pana la prima intersectie.

Multumesc anticipat.