avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1987 soluții astăzi
Forum Activitate Andios

Activitate Andios

Discuție Amenda ONG
Buna ziua,

Avem un ong non-profit, infiintat in 2017. Din diverse motice (personale, schimbare prioritati etc) nu am avut activitati, nu avem nici cont bancar, nu am avut nici un fel de activitate financiara/fiscala. Problema este ca nici nu am depus vreo declaratie pe 0 in tot acest timp. Cam la ce suma sa ne asteptam?

Dilema noastra este: depunem declaratiile pe ultimii 5 ani, in speranta ca amenda nu va fi totusi prea mare? Tinand cont ca e prima abatere si nu am avut activitati fiscale, probabil ca nu ar fi vorba de suma maxima, cel putin asa sper. Exista posibilitatea sa scapam doar cu un avertisment? Nu ma pricep deloc la chestiuni financiare, de aceea am indraznit sa intreb aici, inainte de orice.

A doua varianta ar fi sa-l inchidem si sa redeschidem altul daca e cazul, insa ne intereseaza varianta cea mai simpla, fara prea mari batai de cap. Daca vrem sa il dizolvam, (fara sa mai riscam vreo amenda), cum anume se procedeaza? Presedintele trebuie sa depuna cerere la judecatoria de care apartine asociatia? E nevoie de semnatutile tuturor celor 3 membri fondatori, sau ce anume e de facut?

Multumesc anticipat pt raspuns!