avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 291 soluții astăzi
Forum Activitate Dani89@

Activitate Dani89@

Aici e marea problema...ca nu sunt bani pt treaba asta ....ai mei au bănci amandoi...mai au câțiva ani pana la pensie.....2...3 ani....eu stau cu al meu și copilul în chirie și nu am cum sa fac rost de atâția bani....ca as face și acum treaba asta....practic nu pot sa fac nicio mișcare ca e casa aia pe numele meu...din ce am mai citit și eu....e doar varianta cu vanzare cumpărare....și din ce știu e vorba de mulți bani...adică nu vorbim de 2.... 300 lei
Bună ziua! Am o mare rugăminte dacă ma poate lamuri cineva ....părinții mei au cumpărat în 2014 o casa la curte și când au făcut contractul de vânzare cumpărare au trecut o direct pe numele meu...ideea este ca au trecut anii, eu mi am făcut o familie la rândul.meu și s au întâmplat multe....problema este ca ei vor casa inapoi pe numele lor( eu de vreo 7 ani stau cu soțul în chirie pt ca am încercat sa locuim.si cu ei dar nu s a putut datorita discuțiilor etc.) ideea este ca sunt legata oarecum de mâini și de picioare cu casa asta pe numele meu....și mi se tot scot ochii ca eu n am muncit acolo etc...și ca nu am voie sa fac nimic cât timp e casa pe numele meu....eu vreau sa scap de asta ca să stea liniștiți și sa mi vad și eu de viata mea...exista vreo soluție mai puțin costisitoare sau cum se procedează negru pe alb ca să ies din calvarul asta(precizez ca am un frate vitreg din partea tatalui și d asta au și făcut treaba asta cu casa atunci când au luat o) !Mulțumesc
Mulțumesc mult pentru lămuriri...sănătate multă !
Va mulțumesc din suflet pentru ajutor...dar am o neliniște pentru ce am făcut ....ar fi ok sa mă duc să vorbesc cu domnul de la pază, cel care m a luat ieri la verificat?nu știu...sa fiu sigura ca nu se întâmple nimic....eu am dat și cardul de cumparaturi la casă (acela pentru puncte, reduceri) și ma gândesc ca sunt datele și pe acel card...adică mă refer ca se poate afla de la casa de marcat sacandu mi cardul de cumpărături?sau nush...dacă magazinul a făcut plângere la politie și ma poate identifica după camerele din magazin...întreb pentru ca am mai citit pe aici legat de camerele de supravegherea chiar dacă nu ți iau datele.la o zi după incident am fost în acel supermarket cu mama sa cumpărăm ceva și eram asa....nici nu mi venea sa mai intru...
Bună seara! Sper din suflet sa ma lămurească cineva cu privire la situația mea...Ieri am fost într un supermarket sa fac câteva cumpărături...ma jur pe tot ce se poate jura omenește ca n am furat în viata mea...dar am făcut o ieri...de ce? Scuze nu exista pentru asa ceva...dar în mintea mea seaca asta a fost ieri....e vorba de niște produse cosmetice în valoare de 600 lei cu aproximație....nu aveam la.mine banii ăștia ca să le cumpăr...și am zis ca merge sa le iau pur și simplu...produsele respective nu aveau antifurt din acela...practic era rimel, ruj, pudra, un primer și încă câteva produse care erau pur și simplu date cu scoci ca sa nu le poti desfaci sa le testezi....dar cele pe care le am ales eu nu aveam benzile acelea care piuie...le am bagat pur si simplu in buzunarele de la hanorac si pantalonii de trening...ideea e ca am ajuns la casă...am plătit ce aveam în coș, mi s a dat bonul m am oprit eu la doua case distanta de unde plătisem ca să așez mai bine în punga produsele cumpărate....când am dat sa plec a venit un agent de pază, mi a cerut bonul și m a rugat sa l însoțesc... m a dus pe un culoar lung în capătul culoarului fiind o camera în care am intrat și m a pus sa scot ce am luat...mi a zis pe drum "bănuiesc ca știți de ce va controlez? Știți ce ați făcut!"....în cele din urma am scos din buzunare produsele ...m a întrebat dacă mai am ceva...ideea este ca paznicul fiind bărbat m a pus sa rămân acolo și între timp a apărut o doamna tot de la pază care m a percheziționat...m am dezbrăcat la piele...m am descălțat...a văzut ca nu am nimic în plus la mine...ce am avut am pus pe masă de prima dată....apoi doamna a plecat și a revenit domnul de la pază....și an stat de vorba...în sensul ca mi a spus ca trebuie sa plătesc produsele dacă nu cheamă poliția...I am arătat ca aveam în portofel 100 lei...97 mai exact....și bani pe card vreo 75 lei...nu acopeream paguba ca să spun asa...l am rugat frumos sa aștepte...nici nu știam ce sa fac mai exact ....m a pus sa aștept puțin....am rămas singura în camera 1...2 min.....s a întors și eu în timpul asta I am și spus până sa ma lase acolo ca o sa sun pe cineva sa fac rost de bani( eu ma gândeam ca din moment ce au recuperat produsele nu.le mai platesc)....și am sunat o prietena sa mi facă transfer de bani...ideea e ca nu mi a răspuns, bani nu aveam...s a întors paznicul și mi a spus sa nu ma mai prindă prin magazin ca fac lucruri de genul asta....eu eram nelămurita cu ce o sa se întâmple încercând totodată sa I spun ca frecventez des magazinul pentru ca stau în zonă și l am.intrebat dacă mai am voie sa întru în magazin și el mi a spus ca am voie sa întru doar sa numai fur.Problema mea mare este următoarea.....eu am dat produsele luate și cam atât...nu a chemat poliția, nu s a făcut proces-verbal, nu am semnat nimic, nu mi s a cerut buletin...practic I am dat produsele și pana sa ne despărțim.ca sa spun asa...eu eram asa...nedumerita...și mi a spus ca nu se v a întâmplat nimic si ca sa numai sun pe nimeni ca numai platesc nimic...doar sa numai repet ce am făcut niciodată .Practic ce se întâmplă?din ce am mai citit și eu....poate apărea vreo citație, ceva?Mulțumesc pentru timpul.acordat dacă citește cineva