avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Activitate Rosenberg

Activitate Rosenberg

Din pacate asa este. Functionarul nu are nici o vina ca asa a fost "educat" de sistem. Asta da sa nu vorbim de indolenta si nesimtire spre exemplificare la ultima sesizare pe care am facut-o, duduia care a inregistrat sesizarea a denumit-o sugestiv : " REF. MARCAJE LOCURI DE PARCARE PT. HANDICAPAȚI" exact asa cum am citat. Si culmea tot duduia s-a iritat cand am incercat sa-i explic diferenta dintre dizabilitate si handicap, ca persoanele sunt cu dizabilitati iar handicapul se refera la sursa limitarilor persoanelor cu dizabilitati.
Nu inteleg cum sunt angajati.
Da dara acest lucru este ciudat. Nu sriu daca este cel mai bun lucru sa ma judec u un functionar public care nu-si face treaba intr-un sistem care permite acest lucru. Actiunile pe care le-am intreprins au fost sa fac sesizari si reclamatii la primaria Timisoara la politia locala, la ANPC la ANPD si o sesizare la CNCD atat pentru discriminare directa cat si pentru discriminare indirecta. Exista un dosar pe rol la CNCD dar lucrurile evolueaza destul de greu. Ideea este ca daca voi primi un verdict favorabil la CNCD sa dau in judecata Primaria Timisoara.
Asta s-a facut deja dar cei din primarie nici nu se sinchisesc. Sunt la a doua sesizare inregistrata oficial la primaria Timisoara. In afara de acest aspect cei care administreaza parcarile (Timpark) au preluat si "exploateaza" o parcare nou infiintata cu 44 de locuri dar fara nici un loc de parcare pentru persoane cu dizabilitati. Si asta culmea langa un spital (Premiere). Daca nu ar fi de plans ar fi de comedie.
Ce pot face daca cei care administreaza parcarile publice din Timisoara (TIMPARK) nu respecta normativele in vigoare la amenajarea locurilor de parcare pentru persoane cu dizabilitati (aici ma refer la ("Normativ privind adaptarea clădirilor civile şi spaţiului urban la nevoile individuale ale persoanelor cu handicap, indicativ NP 051 2012)?