avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 912 soluții astăzi
Forum Activitate rac_trans@yahoo.com

Activitate rac_trans@yahoo.com

Va multumesc domnule Cornel Vasile

rac_trans@yahoo.com a scris:

Ce este de facut ? Vanzatorul poate refuza oferta de vanzare a cumparatorului (vecinul) ? ( precizez ca perioada de 90 zile de afisare la Primarie a trecut ). Vanzatorul terenului nu mai vrea deocamdata sa isi continue vanzarea terenului extravilan

Ce este de facut ? Vanzatorul poate refuza oferta de vanzare a cumparatorului (vecinul) ? ( precizez ca perioada de 90 zile de afisare la Primarie a trecut ). Vanzatorul terenului nu mai vrea deocamdata sa isi continue vanzarea terenului extravilan
Buna ziua. Am o intrebare.
In luna ianuarie 2023 am vrut sa achizitionez o parcela de teren extravilan (zona Sibiu) , vanzatorul fiind de acord am mers impreuna la un cabinet notarial. Acolo ambii am primit veste ca nu putem face contractul de vanzare-cumparare intrucat de 5 zile expirase Adeverinta eliberata de primarie ca nu s-au inscris premtorii (notarul spunandu-ne ca adeverinta are ca termen de valabilitate 6 luni). Astfel am incheiat cu vanzatorul terenului doar o promisiune de vanzare (prin notar) urmand ca acesta sa reiaa documentatia pentru eliberarea unei noi adeverinte .Ulterior in luna aprilie Primaria a instiintat vanzatorul ca a intervenit un premtor (vecinul terenului) . Ce este de facut? Aceea adeverinta pe care a avut-o in luna ianuarie era in termen?? Puteam atunci intocmii contractul de vanzare ?? Ma poate ajuta cineva cu lamuririi?