avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Activitate musy_pusy

Activitate musy_pusy

va rog,daca se poate,sa-mi spune-ti, unde si cum ma pot documenta mai exact despre cotele care trebuie sa le respect fata de vecin. Nu as vrea sa apelez la istanta de judecata inainte de a sti daca am sau nu dreptate. Am gasit in Codul civil art.614 distantele ce tin de ferestre,dar nu gasesc inaltimea care am voie si ce tine de umbrirea vecinului. sau poate trebuie sa angajez un expert ca sa-mi socoteasca ceva ce tine de nu stiu ce unghiuri?
Am cumparat recent o casa si as vrea sa construiesc etaj.De fapt,e o casa mica,batrineasca,veche,subreda,de 50 m2,pe care vreau sa o demolez si sa construiesc casa cu etaj pentru familia mea.Am ajuns la stadiul de a obtine acordul vecinilor,iar cel din spatele casei refuza categoric,pt. ca as umbri curtea lui. Adevarul e ca,curtea lui e doar de 3-4 metri de la spatele casei mele pina la pragul casei lui.Poate la fel as proceda in locul lui,dar de jur in prejurul casei mele sint doar case cu etaj si unele cu etaj si mansarda.Eu vreau sa fac doar etaj,fara mansarda si chiar fara acoperis,adica cu acoperis drept. Initial,spatele casei mele masura 4,20 metri,iar acum ar trebui sa masoare 5,90 metri. Arhitectul pe care l-am angajat,la inceput mi-a spus ca nu o sa am probleme, iar acum imi zice ca vecinul trebuie sa aiba curte mai mare ca sa am cistig de cauza si ca un avocat imi poate spune exact.
Va rog sa-mi spune-ti cum as putea afla exact ce,cit si cum pot construi, tinind cont de toti parametri legali.