avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 892 soluții astăzi
Forum Activitate Julia_82

Activitate Julia_82

Răspuns la discuția Citatia in monitorul oficial
Buna seara,
La infatisarea din 19 noiembre s-a pronuntat in sfarsit sentinta.
Am solicitat desfacerea casatoriei si incredintarea copilasului (de 1 an si jumatate)
Va multumesc foarte mult pentru informatiile si sprijinul chiar daca virtual acordat.
Totodata mi s-a spus ca sentita imi v-a fi trimisa prin posta acasa. Cam cat trebuie sa astept pana cand primesc efectiv aceasta sentinta?
Trebuie sa fac ceva anume cu ea?
Mentionez ca nu mi-am schimbat numele dupa casatorie si deci nu a fost cazul sa revin la vechiul nume.
Totodata v-as ruga sa imi raspundeti la inca o intrebare:
Copilul fiindu-mi incredintat mie mai are nevoie de aprobarea tatalui (care nu stim unde este) pt a parasi tara?
Va multumesc inca odata
Va doresc o duminica si seara frumoasa
Răspuns la discuția Citatia in monitorul oficial
Va multumesc mult de tot pentru raspuns si promtitudine.
Deci nu este obligatorie folosirea monitorului oficial - ma pot adresa unui alt ziar central?
La judecatorie ma prezint cu ziarul in care s-a facut citatia?

O zi buna va doresc
Buna seara,
Ma aflu in proces de divort si mi s-a cerut sa public citatia paratului intr-un ziar central (presupun ca Monitorul Oficial)
Tin sa mentionez ca sotul a parasit domiciliul acum 1 an si jumatate si dat fiind ca nu se cunoaste a adresa pentru acesta in tara procesul dureaza deja de peste un an.
La infatisare - imi cer scuze ca ma repet - mi s-a cerut sa public citatia intr-un ziar central
Cei de la monitorul oficial imi cer trimiterea formularului de citatie impreuna cu dovada achitarii taxei aferente in vederea publicarii
De unde pot procura acest formular de citatie?
Grefiera de la judecatorie ma trimite la cei de la monitor iar cei de la monitor imi spun ca formularul trebuie cerut de la judecatorie?
Ma puteti ajuta cu cateva detalii legate despre acest aspect si ce anume presupune aceasta citatie?
Exsista sanse de a se incheia odata acest proces daca au fost citati si martori?
Incredintarea minorului se face odata cu pronuntarea divortului sau trebuie deschis un nou proces?

Va multumesc frumos pentru timpul si atentia acordata