avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1963 soluții astăzi
Forum Activitate vrajiotorul

Activitate vrajiotorul

GabrielaA a scris:

Nu.

Art. 70
(1) Invinuitul sau inculpatul, inainte de a fi ascultat, este intrebat cu privire la nume, prenume, porecla, data si locul nasterii, numele si prenumele parintilor, cetatenie, studii, situatia militara, loc de munca, ocupatie, adresa la care locuieste efectiv, antecedente penale si alte date pentru stabilirea situatiei sale personale.
(2) Invinuitului sau inculpatului i se aduc apoi la cunostinta fapta care formeaza obiectul cauzei, incadrarea juridica a acesteia, dreptul de a avea un aparator, precum si dreptul de a nu face nicio declaratie, atragandu-i-se totodata atentia ca ceea ce declara poate fi folosit si impotriva sa. Daca invinuitul sau inculpatul da o declaratie, i se pune in vedere sa declare tot ce stie cu privire la fapta si la invinuirea ce i se aduce in legatura cu aceasta.
(3) Daca invinuitul sau inculpatul consimte sa dea o declaratie, organul de urmarire penala, inainte de a-l asculta, ii cere sa dea o declaratie, scrisa personal, cu privire la invinuirea ce i se aduce.
(4) Invinuitului sau inculpatului i se aduce la cunostinta si obligatia sa anunte in scris, in termen de 3 zile, orice schimbare a locuintei pe parcursul procesului penal.
Va multumesc din suflet=D>
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Fara avocat e greu sa va descurcati cu organele de ancheta penala.
Oricum nu trebuie nici sa va certati cu ei.Avocatul dvs poate discuta el problema cu organele de ancheta.
Aveti dreptul de a nu da nicio declaratie dar nu intotdeauna este indicat a se proceda asa.

avocat Claudiu Lascoschi
Ce se intampla in cazul in care nu declar nimic ?
va multumesc din suflet la sectia de politie nu mi s-a spus decat ca o sa mi sa puna cateva intrebari la cere eu trebuie sa raspund scris si ulterior a mi-a fost dictata aceasta declaratie.chiar am spus la un monent dat " Domnule agent cum sa scriu ca nu stiu nimic daca mie mi-a spus prietena mea de cele intamplate si dansul mi-a zis scrieti ca ati aflat ulterior.Cred daca taceam si scriam ce a spus la ora actuala eram cercetat de fals in declaratie!
Acum cateva zile am primit o citatie de la sectia 12 politie Bucuresti,care specifica sa ma prezint in calitate de persoana reclamata in cazul privind plangere penala.M-am prezentat la data si ora respectiva si mi s-a adus la cunostinta ca am fost reclamat penal pentru spagerea geamurilor la un autoturism.Am fost pus sa dau o declaratie dictata si compusa de agentul care m-a ancheta.Eu declaram verbal ca stiu ce patit reclamanta in ziua respectiva fiinca m-a sunat prietena mea si mi-a spus ! iar agentul ma punea sa sriu ca nu cunosc nimic de cele intamplate! Am fost intrebat daca acum 2 luni intre orele 17 si 24 am sunat-o pe reclamanta! l-as intreba si eu pe agent daca tine minte ce a mancat acum 2 luni intre orele 17si 24! Am raspuns ca nu tin minte si am fost pus sa scriu ca nu am sunato! In momentul respectiv am luat declaratia de pe masa si am rupto explicand Politistului ca nu scriu declarati dictate de dansul.Mi s-a tras declaratia din mana in timp ce o rupeam si aruncata la cosul de guno iAvand in vedere ca logodnicul reclamantei este comisar si in acelasi timp coleg cu cei ce ma ancheteaza nu vreau sa mai dau nici o declaratie scrisa sau verbala in fata organelor de politie .Doar in fata judecatorului daca va fi nevoie impreuna cu martori care vor sustine unde ma aflam la data si ora respectiva.eu nu am cazier si nu am fost niciodata amendat in viata.de atunci acel agent imi trimite citati la din 2 in 2 zile si m-a ameninta in caz de neprezentare cu Art.198 c pr. pen . MA POATE OBLIGA POLITIA SA DAU DECLARATIE DACA NU VREAU? VA MULTUMESC