avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Activitate Silvia Ion

Activitate Silvia Ion

Buna seara! Am o rugaminte ,daca ma puteti lamuri.
M am angajat la o firma de paza de doua luni,si pe data de 20.02.2024 ,am incasat bonurile de masa in valoare de 400 ron.
In data de 01.03.2024,am incasat si salariul in valoare de 2038 ron plus o diferenta de bani cash 394 .Eu m am angajat pe 13.5/ora plus bonurile de masa separat ,in functie de turele lucrate.As vrea sa va intreb de ce mi a dat acea diferenta de bani cash si nu este pusa pe cardul de salariu?
Momentan nu m am intanlit fizic cu seful ,dar i am lasat un msj ca am atata suma de 2038 ron ,la care mi a raspuns ca mai am o diferenta cash fara alte explicatii...desi am intrebat de ce asa nu mi sa raspuns.Va rog daca ma puteti ajuta ,daca ma afecteaza asta cu ceva la vechimea in munca etc.Multumesc frumos.
Unde pot face contestatia? Firma refuza sa mi dea popririle pe ultimul an de zile,si alte dovezi ca mi au fost sumele oprite nu am.Multumesc

gi-jane2 a scris:

Puteti face o contestatie la executare si sa arătați ca desi v-a fost retinuta suma, ea nu a ajuns la executor, puteti sa va plangeti la itm si sa faceti o plangere penala la politie.

Buna dimineata! Va rog sa ma ajutati intr-o problema ca nu stiu ce sa fac.
Am o poprire pe contul de salariu aceasta poprire este facuta lunar de catre angajator..Din luna Mai 2022 pana in luna Decembrie 2022 suma oprita de catre angajator a fost de 460 ron
Din luna Ianuarie 2023 pana in prezent suma oprita lunar de catre angajator este de 550. Total popriri pana in prezent sunt in valoare de 6430ron.
Mentionez ca socitatea unde lucrez intr-un an de zile a trimis catre Executor doar 1840 ron in luna Mai a acestui an.Am cerut popririle din anul 2022 pana in prezent de la societate si ma tot amana de pe o zi pe alta.La cine ma pot adresa ca si diferenta de bani de 4590 ron care mi -sau oprit pana acum sa ajunga la Executor sa pot incheia datoria?
Mentionez ca in momentul popriri ,angajatorul nu m-a notificat in nici-un fel depre poprire ci doar un sms de la banca ca mi-sa blocat contul.Va rog daca ma puteti indruma cumva sa pot recupera diferenta de bani de la angajator sa pot incheia cu Executorul.Multumesc frumos.