avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1021 soluții astăzi
Forum Activitate Alex84

Activitate Alex84

Multumesc pentru raspunsurile dvs. foarte prompte.

Accidentul s-a produs in jurul orei 22.40 in Bucuresti la iesirea dintr-un sens giratoriu pe o trecere de pietoni nesemaforizata (Pta. Alba Iulia iesire spre Unirii). Ploua incet si vizibilitatea era redusa. Conform procesului verbal in urma caruia mi-a fost retinut carnetul s-au incalcat urmatoarele articole ( Art. 111/4 + 161 NTOIRU + 48). Domnul politist mi-a relatat ca din punctul sau de vedere biciclistul era un mobil care mi-a taiat calea si in conditiile in care accidentul nu s-ar fi produs pe trecerea de pietoni era exclusiv culpa sa. Viteza cu care ma deplasam era de 40 km/h pe un drum cu 3 benzi pe sens pe banda din stanga. Biciclistul se deplasa din stanga catre dreapta (trecere pietoni) pe mijlocul drumului existand un scuar de aproximativ 4m. Victima a declarat ca s-a oprit pe scuar (ceea ce nu e adevarat), s-a asigurat, a vazut cum incetinisem la o distanta de 30 de m si s-a angajat in traversare pe bicicleta moment in care am accelerat si l-am lovit. Plangerea impotriva mea a fost depusa si probabil o sa obtina peste 60 de zile de la IML.

Exista 3 martori : - persoana din dreapta masinii conduse de mine si inca doua persoane neutre (una dintre ele a dat declaratie si a sustinut cele spuse de mine cea de-a doua urmeaza...)

Exista sanse sa se ajunga la NUP sau sa primesc doar o amenda penala? Mentionez ca n-am mai avut nici un fel de probleme de acest gen pana acum. Astept raspunsurile dvs.

Multumesc inca o data.
Alex
Buna ziua,
Cu aproximativ o luna in urma am fost implicat intr-un accident auto soldat cu vatamare corporala. Conform politiei reiese culpa comuna (am accidentat un biciclist pe trecerea de pietoni, mentionez ca se deplasa pe bicicleta). Se pare ca victima o sa obtina peste 60 de zile de spitalizare. Politistul care ancheteaza dosarul m-a sfatuit sa-mi angajez un avocat dupa ce s-a depus o plangere penala impotriva mea. Pana in prezent s-au obtinut declaratii de la 2 martori (unul prezent in masina si unul neutru) care au confirmat ca accidentul s-a produs dupa ce biciclistul s-a angajat in traversare la o distanta prea mica pentru a putea fi evitat accidentul. Politistul mi-a comunicat ca ar mai fi un martor de audiat. Avand in vedere cele de mai sus va rog sa-mi oferiti un sfat cu privire la actiunile mele viitoare si la ce mi s-ar putea intampla. Asigurarea RCA este obligata sa plateasca daune materiale/morale victimei?

Multumesc anticipat. Alex