avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 967 soluții astăzi
Forum Activitate shakara

Activitate shakara

Este adevarat ca certificatul de mostenitor este corect , doar ca notarii din ziua de azi nu vor sa mi faca contractul de vanzare cumparare cu acel certificat de mostenitor . Eu cred ca ar trebui sa ma adresez Camerei Notarilor pt a face un act aditional la acel certif. De mostenitor in care sa se certifice acel act de mostenitor si sa sw explice pe limba notarilor de azi ca nu este nicio greseala .
Credeti ca se poate asa ceva?
Buna seara!
detin in propietate un teren pe care l am cumparat de la tatal meu in anul 2004 si care la randul lui l a cumparat de la 3 mostenitori in anul 1998. Ambele contracte de vanzare cumparare au fost facute in baza certificatului de mostenire a acestora si care azi, in urma tentativei de a vinde aceasta propietate, aflu de la notarul "Tanar" ca este gresit sau o alta varianta primita de la un notar "mai in varsta ", ca este interpretat gresit avand in vedere ca pe vremea aceea , mai precis in anul 1994 cand a fost eliberat certificatul de mostenire de catre un notar de stat , asa era legizlatia. Acum cu noua legizlatie ,notarii din ziua de azi nu accepta acel certificat de mostenire iar eu sunt pusa in situatia sa mi pierd clientul si nu numai, dar sa risc ca acel certificat de mostenire azi imi da dreptul doar la o patrime din suprafata de 2400mp. Am incercat in urma sfaturilor diversilor notari, sa refac arborele genealogic al mostenitorilor, succesorii acestora pentru a putea rectifica actul de mostenire, dar ce credeti succesorii acestora, unul este internat la ospiciu iar celalalt explicandu-i situatia, ma santajeaza si vrea bani multi.
Cui trebuie sa ma adresez intr-o astfel de situatie pentru ca defapt eu am cumparat de buna credinta , ca si tatal meu la randului lui, actele toate au fost facute de catre 3 notari pe vremea aceea in baza unui certificat de mostenitor interpretabil azi, si care toti cei 3 notari sunt morti din pacate.
Tragica povestea si credeti-ma ca am ajuns la capatul puterilor.... eu vreau sa rezolv aceasta problema cu actele cat se poate de repede .
Cine este raspunzator in aceasta situatie si cui trebuie sa ma adresez pt a solutiona totul
Va multumesc anticipat