avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 831 soluții astăzi
Forum Activitate Florym801709

Activitate Florym801709

Multumesc de raspuns!
Am vorbit personal cu 3 vecini din cei 4 (cu noi suntem 5) si nici unul nu i-a acordat nici o semnatura,
Sunt necesare semnaturi de la toti vecinii, deci toti 5, pentru autorizatia de mediu?

Daca politia locala acorda aprobarea de functionare.... vai de mine!

Am trimis sesizari peste sesizari, si chiar la un control al politiei locale, la reclamatia mea, eram pe strada, asteptam un colet, am vazut politia locala iesind, apoi in cateva zile, am primit raspuns la sesizare ca restaurantul era inchis. :-))

Buna ziua, am o intrebare, am tot citit ca multa lume se confrunta cu o problema asemanatoare....
Lipit la calcan cu mine, s-a deschis un restaurant. Avem gard comun de asemnea. de la gardul comun, pana la geamurile mele sunt aprox 1.5 m. Logic, zgomot, miros, etc
Cladirea restaurantului nu are autorizatie de construire, este ridicata lipita de doua case monument istoric, ba chiar au fost actionati in judecata! Cu toate acestea, conform raspunsului politiei locale, au autorizatie de functionare, conform cod caen 5610, 5630.
Este normal si legal sa primeasca autorizatie de functionare intr-o cladire fara autorizatie de constructie? langa doua cladiri monument istoric?
De asemnea au ridicat intre noi un gard de peste 3 m, eu avand acum casa ca intr-un beci.... fara acordul meu logic, chiar cu impotrivirea mea! Nu au dorit sa imi autorizatia pentru gard.....

Am facut sesizari peste sesizari, nu am reusit decat sa obtin ura proprietarilor de la restaurant care dau muzica mai tare, care trantesc sticle si mai tare la ore tarzii in noapte!

Ma lupt cu morile de vant, pentru ca se pare, legea nu este de partea mea!
Care ar fi caile legale de lupta, in afara de proces? ESte legal sa primeasca autorizatia de functionare in conditiile mentionate mai sus?

Restaurantul se afla in sector 2, Bucuresti