avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 991 soluții astăzi
Forum Activitate Umioara11

Activitate Umioara11

Răspuns la discuția Inselat de arhitect
Multumesc pentru raspuns ! Am considerat ca am fost inselati pentru ca nu a terminat practic stadiul 1 al lucrarii : noi am platit banii (7.390 LEI+TVA) dar faza 1 continea urmatoarele :
Faza 1: D.T.A.C.-Autorizatie de construire (arhitectura, inginerie structurala, instalatii electrice, sanitare si
termo-ventilare)
o Intocmire memoriu tehnic arhitectura, inginerie structrala si instalatii (electrice, sanitare,
termo-ventilare dupa-caz)
o Intocmire planse desenate: plan de incadrare in zona, plan de situatie, planuri niveluri,
sectiuni, fatade, planse inginerie structurala necesare pentru faza D.T.A.C si planse/ scheme
de coloane/tablouri instalatii electrice, sanitare, termo-ventilare dupa caz
o Intocmire deviz general lucrare
o Obtinere dovada OAR (Ordinul Arhitectilor din Romania)
o Intocmire dosar DTAC – 2 exemplare originale (stampilate si semnate)
Acum ,considera ca dupa ce ne-a trimis doar schita si planul 3 D - ceea ce este incomplet -face suma pe care noi am platit-o.
Buna ziua,

Am contactat un arhitect pentru proiectul de casa - ni s a spus pretul si etapele platirii .
In contract se specifica termenul de predare 90 zile de la semnare si ca orice modificare a termenului va face obiectul unui act aditional anexat prezentului contract . Inainte de semnare am intrebat arhitectul referitor la acel act aditional,noi specificand ca nu ne grabim si el ne a raspuns in scris (mesaj pe WhatsApp)”e un termen generic si noi respectam ce ne am inteles”.
Proiectul consta in doua faze :DTAC 1500 Euro +TVA pe care i-am platit si PTH- 1500 euro +TVA .
Dupa 7 luni de consultari au trmis schita si planul 3D -si ne au instiintat ca firma se reorganizeaza si nu mai pot continua elaborarea serviciilor prevazute in contract, specificand ca ei si au facut treaba in valoarea de 1500 euro .
Ce putem face ?Multumim anticipat