avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 956 soluții astăzi
Forum Activitate MCG1483

Activitate MCG1483

Buna ziua! Ma confrunt de peste 10 ani cu o problema si nu stiu daca/cum se poate rezolva. In anul 2009 am cumparat un teren extravilan pe raza localitatii Lepsa, judetul Vrancea. In anul 2010 cand am dorit sa incepem o constructie, ne-a fost adus la cunostinta faptul ca nu putem construi nimic acolo, nici macar o cabana de lemn, din cauza ca proprietatea se afla in aria protejata a parcului natural Putna – Vrancea. Recunosc ca, in euforia momentului si fermecati de frumusetea terenului, nu ne-am gandit sa scoatem un certificat de urbanism inainte de achizitie. Am citit despre mai multe cazuri in care proprietari aflati in locul nostru au dat in judecata Administratia Parcului pentru refuzul de a da aviz de constructie, insa nu am gasit informatii despre cum s-au finalizat procesele. As aprecia si m-ar ajuta un sfat de la un avocat sau de la persoane care s-au confruntat cu o situatie ca aceasta. Ar fi sanse sa fim despagubiti in urma unui proces (caci de schimbarea statutului terenului nu cred ca poate fi vorba)? Ce putem face, in afara faptului de a ne invata cu ideea ca am pierdut banii? Daca doreste cineva sa-mi raspunda pe email, o poate face la adresa mariusghe14@yahoo.com. Multumesc anticipat! Marius.