avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Activitate eiskraft

Activitate eiskraft

Mi-au tras deja 1000 de lei din penultimul salariu, astazi
Buna ziua, la semnarea contractului individual de munca, am fost pus sa semnez si un act aditional cu un scadentar unde erau enumerate anumite cheltuieli de scolarizare in germania pe care trebuie sa le platesc daca plec mai repede de 24 de luni din firma, eu mi-am dat demisia si sunt in preaviz in luna nr 22.
Aceste cheltuieli fiind urmatoarele: diurna 35 euro/zi, transfer taxi, bilet de avion, transfer taxi germania, cazare 50eur/zi, masa cantina germania, combustibil masina germania, ore scolarizare ca6 ore/zi 20euro/ora.
Cheltuielile sunt calculate pe 35 de zile de scolarizare, insa eu am fost in germania de 3 ori cate 2 saptamani, adica am prins 30 de zile de scolazirare din care vreo 3 zile doar cateva ore ca aveam zbor in timpul programului si implicit cateva weekenduri in care bineinteles ca eram liberi.
Intrebarea mea este: Pot contesta faptul ca nu s-au indeplinit cele 35 de zile si ca anumite cheltuieli de acolo mi s-au cuvenit prin lege oricum (ex diurna), sau toate acestea nu mai conteaza din cauza ca am semnat foaia aia?

Intrebarea 2: Pot sa imi traga din ultimul salariu suma de aproximativ 400 EUR si sa raman eu cu cateva sute de lei pentru cele 15 zile din luna cat o sa lucrez? Sau va trebui sa ii platesc eu ulterior