avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1933 soluții astăzi
Forum Activitate Ionut202103

Activitate Ionut202103

Vă mulțumesc tuturor pentru mesajele dvs, am primit răspuns din partea instanței cuantumul taxei de timbru este de 20 lei pe care i-am și plătit online.
Vă mulțumesc pentru sumele exorbitante cerute pentru a mă ajuta :) una dintre ele 1500 lei.
Bună seara,
În urma cu câțiva ani am fost executat silit, am plătit cauțiunea în valoare de 5298 lei. Dosarul fiind soluționat în defavoarea mea am plătit toată suma cuvenită apoi am deschis un nou dosar pentru a îmi recupera cauțiunea.
Citind pe net ca această acțiune este scutita de taxa de timbru nu am plătit-o. La primul termen doamna judecător mi-a pus în vedere ca trebui să plătesc taxa de timbru dar din păcate nu am primit încheierea nici acasă nici pe dosarul electronic. Am încercat să îi contactez telefonic și pe e-mail dar fără niciun rezultat.
Mă poate ajuta cineva vă rog cu cat trebuie să plătesc taxa de timbru? Sau cum se calculează taxa de timbru?
Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsurile dvs.


Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, in primul rand trebuie vazut daca mai sunteti in termenul de plata al taxei de timbru. In al doilea rand, puteti obtine copii din dosar. Daca nu va descurcati, apelati la un avocat pentru a nu plati poate degeaba la acest moment taxa de timbru si sa fie necesare alte demersuri din partea dvs. (de ex, o cerere noua).


Din moment ce doamna Judecător a amânat termenul de judecată în vederea achitării taxei de timbru cred ca sunt în termen.
Bună seara,
În urma cu câțiva ani am fost executat silit, am plătit cauțiunea în valoare de 5298 lei. Dosarul fiind soluționat în defavoarea mea am plătit toată suma cuvenită apoi am deschis un nou dosar pentru a îmi recupera cauțiunea.
Citind pe net ca această acțiune este scutita de taxa de timbru nu am plătit-o. La primul termen doamna judecător mi-a pus în vedere ca trebui să plătesc taxa de timbru dar din păcate nu am primit încheierea nici acasă nici pe dosarul electronic. Am încercat să îi contactez telefonic și pe e-mail dar fără niciun rezultat.
Mă poate ajuta cineva vă rog cu cat trebuie să plătesc taxa de timbru?