avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Activitate Aandreea12

Activitate Aandreea12



Vladislav20 a scris:

Daca primaria are numarul receptiei (numarul actului) si data acestuia sa aiba bunavointa sa va elibereze certificatul de atestare in baza acestor date. Receptie nu este necesar pentru dosarul de intabulare, ci doar certificatul de atestare.


Primaria a spus ca nu imi poate da niciun act, pentru in sistem apare ca dosarul nu are numar. Si ca ei nu pot raspunde acum pentru greselile din anul 2000.


Vladislav20 a scris:

Daca primaria are numarul receptiei (numarul actului) si data acestuia sa aiba bunavointa sa va elibereze certificatul de atestare in baza acestor date. Receptie nu este necesar pentru dosarul de intabulare, ci doar certificatul de atestare.


Primaria a spus ca nu imi poate da niciun act, pentru in sistem apare ca dosarul nu are numar. Si ca ei nu pot raspunde acum pentru greselile din anul 2000.


Vladislav20 a scris:



Aandreea12 a scris:

Buna ziua!

Pentru a intra in contact si a cere documentele ce trebuie facut? Poate face persoana in cauza, sau doar primaria respectiva?

Sunteti sigur ca exista proces-verbal de receptie?


Da! Asta a fost raspunsul primariei ca exista receptie, se poate vedea asta sub numele respectivei persoane, dar nu mai exista datele pentru a scoate o alta copie.
Buna ziua!

Pentru a intra in contact si a cere documentele ce trebuie facut? Poate face persoana in cauza, sau doar primaria respectiva?
Buna! Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta:

La vanzarea unui apartament se observa ca balconul construit in 2000 cu autorizatie de constructie, care are receptia facuta nu a fost inclus in CF.

Documentul cu receptia nu se poate gasi la proprietar, a fost pierdut. Pentru incercarea introducerii balconului in CF este necesara acea hartie (receptia), pe care primaria spune ca nici ei nu o au, deoarece nu mai exista arhive dinainte de 2007.

Aveti idee daca documentele primariilor dinainte de 2007 pot si gasite altundeva?

Daca a fost cineva in acest tip de situatie va rog sa imi spuneti cum ati procedat.

Repet: balconul are autorizatie de constructie dar ii lipseste hartia de receptie.