avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Activitate vd448484@gmail.com

Activitate vd448484@gmail.com

Cel care vrea sa rămînă in casă nu este de acord .Am unde locui un apartament. Dar dacă nu mă i teleg cu el vrea sa iau in natura .
Poate nu am fost destul de explicit..Casa e cu etaj.2 camere sus si 2 jos plus baie .Accesul se face pe o poartă care poate fi servitute si unul poate rămîne cu partea de jos celălalt cu partea de jos .Accesul sus se face pe niste scări exterioare care nu comunica cu partea de jos(cele 2 camere si baie. Se poate face la o adică si o imparțeala in natura.Intram pe aceeasi poartă,unul intra la el jos in camere si celălalt urca sus la el .simplu .cel de al treilea frate care are cota mai mică e de acord sa primească sulta .
Cu tot respectul pt parerea dvs.dar eu zic ca este posibil .Două păreri au fost ca se poate si dvs a treia ca nu .Încă o dată...Dacă eu nu sunt de acord cu suma sau nu vreau deloc bani nici o instanță nu ma poate obliga sa iau ceva ce nu sunt de acord. Imi iau dreptul in natura facem iesirea din indiviziune fiecare pe partea lui se da Cf separat la fiecare si ăsta e .Cu ceva timp in urma ați mai dat niste cote tot la o intrebare de a mea de a ieșit 113 %O zi buna


vd448484@gmail.com a scris:

Se poate in natură deoarece
sunt 2 camere la etaj si 2 camere si baie jos.Se poate intra pe aceeasi poartă si scari care urca la etaj de pe holul mare .de pe holul mare se intra si jos si se urca si la etaj.
gi-jane2 a scris:

daca nu sunteti de acord cu suma, va veti judeca si veti obtine cat face sau cereti toata casa si dati sulta. Nu e posibila varianta descrisa de dvs daca casa nu se poate imparti in natura. Nimeni nu poate fi obligat sa ramana in indiviziune, asa ca daca casa nu se imparte comod in natura, nu veti putea obtine o camera, doua.



Se poate in natură deoarece
sunt 2 camere la etaj si 2 camere si baie jos.Se poate intra pe aceeasi poartă si scari care urca la etaj de pe holul mare .de pe holul mare se intra si jos si se urca si la etaj.
gi-jane2 a scris:

daca nu sunteti de acord cu suma, va veti judeca si veti obtine cat face sau cereti toata casa si dati sulta. Nu e posibila varianta descrisa de dvs daca casa nu se poate imparti in natura. Nimeni nu poate fi obligat sa ramana in indiviziune, asa ca daca casa nu se imparte comod in natura, nu veti putea obtine o camera, doua.

In urma succesiunii după părinți am o cotă parte de 37.5%din casa părintească. Dacă nu sunt de acord cu suma propusă drept sulta aș putea sa cer partea mea in natură?Adică o camera sau două?Casa are 81 mp si curte de 120mp.Multumesc.
Casa a fost cumpărată de ambii părinți in 1984
Tata mort in 2010 mama in 2022 decembrie.Suntem 3 frați..Cel mare este doar de pe mama frate cu noi cei doi .Ce cote o să avem dupa succesiune (casa părintească)?Dacă eu nu doresc sa primesc o suma de bani despăgubire de la fratele care stă in casă am posibilitatea sa iau in functie de cota parte ....o camera doua de acolo ?Si care ar fi procedura sa intru in posesie ?Vă mulțumesc.