avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Activitate MariusTMC

Activitate MariusTMC

Buna ziua. Va solicit cateva informatii destul de pretioase pentru mine in acest moment, deoarece am tot cautat si nu am gasit niste raspunsuri concrete la intrebarile mele.
Situatia mea sta in felul urmator: tatal meu, fiind marinar (angajat la o firma din Romania), a suferit un accident la locul de munca, si anume, a cazut de pe nava pe care lucra, in dunare, pe teritoriul Romaniei iar dupa trei zile a fost gasit decedat, tot pe dunare, insa, pe teritoriul Ucrainei. In momentul de fata as dori sa stiu, din punct de vedere legal, ce obligatii are firma la care era angajat, tinand cont de cele intamplate si felul in care s-au intamplat lucrurile. Cumva firma este obligata (sau nu?) sa se ocupe de repatrierea si/sau suportarea costurilor inmormantarii angajatului lor si/sau un eventual ajutor financiar pentru familie? Si daca cumva exista o limita legala a bugetului ce trebuie alocat celor mentionate anterior, pe care firma angajatoare o poate impune/invoca, pentru cazul in care cheltuielile necesare depasesc bugetul mentionat anterior si eventual sa se sustraga de la obligatiile prevazute prin lege.
Va multumesc anticipat.