avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1055 soluții astăzi
Forum Activitate an1645021@gmail.com

Activitate an1645021@gmail.com

Bună ziua.
Asistentii personali care își ridica salariul de la primăria unde sunt angajați nu au dreptul la vouchere de vacanță? Sau mai corect spus de ce anumite primarii dau vouchere de vacanță asistenților personali iar altele nu?
terasa imobilului de locuit in comun reprezinta parte comuna
Conform norme in vigoare proprietarul nu poate schimba destinatia sau aspectul partii comune decat cu acordul asociatiei de proprietari
Folosirea exclusiva a partii comune de catre unul dintre proprietari este permisa numai in cazul in care majoritatea restului proprietarilor sunt de acord sa cedeze dreptul ce le revine asupra partii comune in discutie
De regula,in astfel de cazuri este de preferat incheierea de contract de comodat sau de locatiune

an1645021@gmail.com a scris:

Nu vreau sa am acces în conducte pentru ca nimeni nu vrea asta dar la terasă sunt unii care au acces și alții nu , atunci unde e corectitudinea? Ori avem acces cu toții ori doar strict când e caz de reparații. E clar ca sunteți omul care tine focul doar la oala lui

latka a scris:

Ma bucur ca ați înțeles în cele din urma.
Asa sunt și conductele din subsol, nu înseamnă că trebuie să aveți acces in conducte.





Nu vreau sa am acces în conducte pentru ca nimeni nu vrea asta dar la terasă sunt unii care au acces și alții nu , atunci unde e corectitudinea? Ori avem acces cu toții ori doar strict când e caz de reparații. E clar ca sunteți omul care tine focul doar la oala lui

latka a scris:

Ma bucur ca ați înțeles în cele din urma.
Asa sunt și conductele din subsol, nu înseamnă că trebuie să aveți acces in conducte.



În acel articol e prevazut și podul și terasa ,uscător casa scarii etc ca parte comuna și bun comun. .E un bun comun al meu și a altor 40 proprietari. Nu are cum sa ceara bani de la persoana X care nu are nicio tangenta cu blocul și scara respectiva ci cere doar celor ce au drept comun asupra acelui bun.

latka a scris:

Nu ați plătit ca să beneficiați de ceva, ci pentru că așa e prevăzut intr-un articol de lege, 85 din legea 196/2018. E o parte comună care vă obliga să participați la plata reparațiilor, nu sa faceți plajă pe acea terasă.

Dar ca și proprietar nu am acces la acoperișul locuinței mele? Dumneavoastră nu urcați niciodată în podul casei ? Cumpărând ap la et 1 am plătit mai mult ca cel de la 10 acum la reparații sunt proprietar și trebuie sa îmi aduc aportul dar la a beneficia se ceea ce plătesc nu mai e cazul?
Bună ziua
Locuiesc la etajul 1/10 și în vara lui 2023 ni s-a adus la cunoștință ca la etajul 10 sunt ceva probleme cu infiltratii de apa și ca se vor executa anumite lucrări acolo facandu-se o terasa la care fiecare proprietar de apartament trebuie sa contribuim cu o suma de bani în funcție de suprafață de mp deținută suma fiind destul de semnificativa mai exact puțin peste 1750. Lucrările s-au terminat și ușa la terasa este închisă. Întrebarea mea către dumneavoastră este noi toți cei ce am contribuit cu bani nu avem dreptul la o cheie și acces la terasa? De la asociație mi s-a spus ca nu pentru ca nu e circulabila. Înțeleg sa nu fie circulabila pentru alții din exterior dar pentru proprietari de ce să fim interziși?