avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 463 soluții astăzi
Forum Activitate ANDU_V

Activitate ANDU_V

Buna ziua,
Subiect: succesiune in Muntenia dupa parinti, zona cooperativizata,
- Casa de locuit 45 mp inscrisa in registrul agricol in anul 1957 pe numele tatalui meu
-Terenul pe care este construita casa este trecut in registrul agricol pe numele bunicului patern decedat in 1974 , aprox. 5000 metri patrati, cu doua constructii: casa bunicului si casa tatei . In casa bunicului locuiesc acum urmasii unui frate al tatalui, decedat si el)

_In CAP a fost inscris bunicul , desi am informatii ca tatal meu a lucrat la CAP ul respectiv pana in anul 1966. Unde se afla arhivele CAP, pot fi gasite la primarie? Poate si tatal meu a fost cooperator, stiu ca puteai fi membru si fara a preda pamant.
- Pentru reconstituirea dreptului de proprietate pe teren conform legii 18/1991 au depus cerere tatal meu si inca doi frati.
- Titlul de proprietate pentru teren nu a fost emis, cadastrarea sistematica se va face dar e in stadiu de inceput; de la primarie am
primit recomandarea sa deschid succesiunea dupa bunic, nu gasesc intelegere la ceilalti mostenitori , s-ar ajunge in instatanta, as prefera alta varianta.
Pana la moartea tatalui meu terenul aferent casei , curte si gradina asa cum l-a impartit bunicul , era ingradit, verii au stricat gardul dintre proprietati si considerand ca totul este al lor..
- Cum a putut fi inscrisa o casa in registrul agricol fara teren, am cerut un istoric al inscrierilor in registrul agricol la primarie, sper sa-l primesc.
.
Succesiunea se deschide in Ardeal ,la ultimul domiciliu al tatei, notarul a propus sa facem deocamdata succesiunea pe economiile depuse la banca pentru a avea un certificat de mostenitor.
_ Casa nefiind locuita de la decesul tatalui, rudele care locuiesc in casa bunicului pretind ca nu am dreptul sa intru in curtea lor, depoziteaza in casa grane , au stricat sobele degradand acoperisul si spera sa inscrie in cartea funciara posesiunea tabulara, este posibil sa faca asta fara pentru casa fara a avea titlu de proprietate pe teren ? Au trecut 7 ani de la moartea tatei.
Intrebare:
Se poate face succesiunea numai pe casa fara teren ?
In baza carei legi as putea cere in calitate de mostenitor constituirea titlului de proprietate pentru terenul de langa casa daca accept sa achit cheltuielile cu cadastrarea ?