avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1219 soluții astăzi
Forum Activitate danapopa88

Activitate danapopa88

Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
fb]aura mustiata a scris:

Buna seara,
te rog sa-mi spui si mie cum ai redactat memoriul inaintat la UNBR, astazi din pacate nu am reusit sa ajung din cauza serviciului- sfarsit de an si toata lumea are ceva de vizat la juridic- sper ca maine sa ajung si eu sa depun 'dar pana acum nu am reusit sa concep/redactez unul.
Ai primit un numar de inregistrare de la secretariat?
Ar fi interesant de aflat daca la nivel national exista o metodologie/procedura prin care sa fie reglementat modul de corectare pt. contestatil, mai exact care este punctajul permis a se acorda intre nota data la prima verificare si nota obtinuta in urma contestatiei, fara a se pune semne de intrebare fata de competentele evaluatorilor.
Eu am rugat pe cineva de la Min. Invatamantului sa se intereseze( la Liceu de exemplu daca sunt acordate mai mult de 2 puncte se pun probleme fata de competenta evaluatorilor si se merge pana la recorectarea tuturor lucrarilor).
Cred ca ar fi fost foarte interesant ca cele doua liste sa ajunga in presa, ar fi cantarit mai mult decat orice memoriu depus de noi.
Sa vedem atunc,i cum se vor explica diferentele de genul- de la nota 3 la nota 9.
O seara buna.



Foarte perinent! Este evident ca lucrurile nu pot ramane asa! Un semn al recunoasterii implicite a incorectitudinii corectarii este acela ca listele din 15 decembrie au disparut de pe web-site-ul Baroului.Noroc ca estista pe alte site-uri si se pot compara notele! Memoriul trebuie depus cat mai curand posibil, prin fax sau la posta, cu confirmare de primire ! Mult succes!P.S.
La U.N.B.R. am primit nr.de inregistrare; ieri, pe la ora 12-13 erau deja multe memorii depuse .
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
ei, si ce te miri de cele 6 puncte diferenta????Daca nu e barem pe website, cum sa se orienteze si domnii "corectori"??? dar la pozitia 665, ca de la 1,5 i s-a dat apoi 6,5 ce spui??? Nu te supara...:)) Esti in Romania!!!Si mai sunt destui, dar e obositori sa pierzi zilele premergatoare Craciunului cu astfel de "nereguli"( sa nu le spunem altfel)...
Acum, serios vorbind, depuneti si la UNBR si la Barou.Se pot depune si pe mail si pe fax.Acum; nu pe 5 ianuarie...Sa nu spuna ca e prea tarziu;desi nu e vina noastra ca au concediul atat de luuuung........e posibil sa .spuna ca trebuiau facute imediat.:)) Daca nu se rezolva sa vedem lucrarile, sa obtinem notele pe care le meritam,cred ca este oporun sa fie sesizate alte foruri care se ocupa de (anti)coruptie...Sper sa nu ajungem asa departe.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
Rezultatele din 15 decembrie, le pori gasi cautand pe google.Acestea sunt: [ link extern ] !
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
nu.....din pacate...eu sunt dana,nu oana....nickname..:)
trebuie sa facem tot ce putem pentru a ni se acorda notele pe care le meritam.
la UNBR se pot depune contestatii si luni. Se pot expedia si pe fax si se cere ulterior nr de inregistrare.Asta am aflat de la cei care au depus deja.Cu cat mai repede, cu atat mai bine!Succes!Poate de data asta vom reusi!Iar bucuria va fi cu mult mai mare, pentru ca s-a lasat asteptata!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
Vreau sa fac un memoriu catre UNBR.Solicit doar sa mi se corecteze CORECT o lucrare...Mai este cineva in aceasta situatie? Ati trimis pe fax sau personal?Spunea cineva ceva despre o actiune in instanta....
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
ro_dan a scris:

maria-monica a scris:

eu voi merge pana la actionarea in justitie a Baroului, cu recorectarea tuturor lucrarilor! Am scris totul si am luat niste aberatii de note! De asemenea, voi cere sa mi se arate lucrari de 7, 8, 9, 10 pentru a intelege mecanismul de corectare!
cine a invatat si a scris sa nu isi faca probleme! chiar de ar fi ultimul lucru pe care il fac, voi indrepta lucrurile!
Cei care ati invatat si ati scris, nu va lasati!
cei care au copiat si au luat, va felicit, dar aveti bunul simt de a respecta nervii, disperarea unor oameni care au muncit si au fost neindreptatiti! Nu e nevoie de mult, decat de LINISTE!

si eu la fel ..


si eu!
dar inca mai astept sa se corectezei ASA CUM TREBUIE!!!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
Putem fi considerati idealisti,naivi....asta este;am fost pentru ca asa cum spunea monik, unii dintre noi au crezut ca examenul va fi" pe bune"..Dar intr-adevar, cei cu handfree-urile au fost mai "destepti" si mai" bine pregatiti", chiar daca au bruiat statia prin care ni se povestea cate ceva in timpul examenului de catre doi domni avocati...Evident, nu neg, sunt sigura ca au fost destui si aceia care au reusit pentru ca au invatat!Ttrebuie facut ceva, consider ca dupa "rezolvarea" contestatiilor ar putea fi fi tardiv...si nu ar ramane decat O"furtuna intr-un pahar cu apa"...Am inceput sa tiparesc toate aceste discutii de pe forum;poate vor fi cuiva de folos...:( puteti face si voi la fel....e o "proba"! Vad ca sunt multe persoane surprinse de notele cu 2-3-4 puncte sub autoevaluare....Si doar n-om fi toti niste "visatori"...Probabil ca in zilele urmatoare vor aparea ceva articole prin ziare.... Pentru ei, ar fi destul sa citeasca discutiile de pe forum......:(
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
@ro_dan
Perfect! Sa existe doua memorii- unul pentru domnul decan,altul pentru UNBR, sa prezentam situatia (s-au povestit destule pe forum), notele absurd de mici din UNELE SALI, sa solicitam reanalizarea lucrarilor...Poate si unele ziare ar fi interesate sa aduca la cunostinta aceasta stare de fapt....Pai, propuneti un loc si o ora, sa fie convenabila cat mai multor "catindati" si sa trecem la treaba:))Dupa-amiaza ar fi,cred, cel mai bine....Locul?In apropierea une statii de metrou?
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
Iti multumim,Ligiana.Da, e tare frustrant....Da,daca nu as fi invatat,era ok..nu aveam de comentat...Dar asa, suntem datori sa incercam.Cat despre razbunare.....ce sa zic...
Mi-e cam sila de un "repetir" la Bucuresti, sincer!Deci nu ma va afecta...In fond, ca absolvent al unei facultati de drept,ai mai multe optiuni, nu doar avocatura.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
Daca nu reusesc sa iau examenul nici in urma contestatiei, anul viitor ma voi duce la Tulcea:))...