avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Activitate Dorian9999

Activitate Dorian9999

Buna dimineata,
Va multumesc mult pentru raspuns. Contractul este incheiat pe o perioada nedeterminata, cu perioada de proba 90 de zile de asta am fost si eu intrigat de acest Acord( nici macar act aditional sau decizie de incetare) prin care se vine cu un articol care spune ca la data de 15.02.2024 contractul se incheie cu acordul partilor art 55 lit b , iar un alt art spune ca se poate incheia un nou acord care poate modifica aceasta data cu acordul partilor. Problema este ca eu nu vreau sa mai stau agatat pana atunci si vreau sa-mi dau demisia, pentru ca as pleca mai repede asa. Multumesc. Sa aveti o zi excelenta!
Buna ziua
In cazul meu am un contract de munca cu perioada de proba de 90 de zile. In ziia 89 vine angajatorul si propune un Acord prin care sa mai stau 3 luni si dupa aceste 3 luni sa inceteze contractul cu art 55 lit. B. Dupa ce semnam acordul eu nu vreau sa mai stau cele 3 luni si vreau sa plec mai devreme prin demisie. Pot sa fac asta avand in vedere ca acel acord practic a reprezentat o prelungire a perioadei de proba cu o durata egala cu cea initiala , care nu stii cat de legala a fost. Pot in timpul derularii acelui acord sa-mi dau demisia si sa plec dupa ce se termina preavizul, sau sunt obligat sa respect Acordul.( nu e nici macar un act aditional, dar face referire la CIM) . Multumesc anticipat!