avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Activitate alinpelin

Activitate alinpelin

Buna ziua, am o nelamurire cu privire la OG 29/2023.
Prin Articolul I, alin. 5, se adauga litera:
"g) în baza rezultatului analizei mostrelor biologice realizate în instituțiile medico-legale autorizate prin care s-a stabilit absența în organism a substanțelor psihoactive.“

Practic, daca ai fost retinut in trafic si testat cu aparatul DrugTest, rezultatul fiind unul fals-pozitiv, vei putea sa-ti recuperezi permisul imediat ce rezultatul analizelor de la INML confirma absenta substantelor psihoactive din organism, fara a se mai astepta clasarea dosarului de catre procuror.

1. Prima mea nelamurire este ce se intampla atunci cand in buletinul de analize exista DOAR metabolitul THC-COOH, care nu este psihoactiv? Prezenta acestuia nu indica faptul ca soferul s-ar fi aflat sub influenta substantelor psihoactive la momentul prelevarii mostrelor biologice. Este adevarat ca permisul nu se restitue si se cere o noua expertiza medico-legala?

2. A doua nelamurire... In situatia in care soferul refuza testarea cu aparatul DrugTest, data fiind rata foarte mare de fals-pozitiv, acesta ramane cu permisul pana ies rezultatele analizelor (mai putin 12 ore) si nu se deschide niciun dosar penal... Intrebarea este ce se intampla in cazul in care rezultatul analizelor confirma faptul ca soferul NU se afla sub influenta substantelor psihoactive, DAR indica prezenta in organism DOAR a metabolitului INACTIV THC-COOH, care nu este psihoactiv? Este adevarat ca se deschide dosar penal si se retine permisul de conducere pana cand o noua expertiza toxicologica confirma inca o data ca acesta nu era sub influenta substantelor psihoactive? Mi se pare reduntant si fara rost, devreme ce nu vorbim despre conducerea sub influenta, conform rezultatului initial al analizei mostrelor biologice.

Pun aceste intrebari fiindca acest metabolit ramane in sange si cateva saptamani de la consum, iar eu (momentan locuiesc in Olanda) vreau sa vin acasa de sarbatori.
Din cate stiu, se pedepseste condusul sub influenta substantelor psihoactive, nu consumul la un moment dat al acestora, lucru dovedit de prezenta acestui metabolit inactiv in sange.

Va multumesc!