avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Activitate mihai.rusu

Activitate mihai.rusu

Salutare tuturor.

Am o mica problema la care sper sa-i gasesc raspunsul pe acest forum. Pe la sfarsitul lunii octombrie am inceput lucrarile de renovare la o garsoniera in care urmeaza sa mut. Dorea sa schimb si calorifele (2 la numar). Problema este ca incepuse deja furnizarea agentului termic, si ca sa le schimb am facut cere la RADET. Acestia mi-au raspuns ca pot sa le schimb daca achit devizul de golire/reumplere a instalatiei (nici o problema din partea mea) si daca am acordul Asociatiei de proprietari. Aici surpriza. Administratora m-a dus de nas vreo 2 sapt. ca nu se poate, ca apare nu stiu ce dezechilibru pe instalatie, ba ca nu e de acord presedinta si ultimul raspuns a fost ca trebuiesc stranse semnaturi de la toti locatarii. Nu inteleg care este problema din momentul in care am spus ca ma angajez sa suport costurile acestei operatiuni. In caz de avarie a spus ca nu este problema si ca se opreste agentul termic. As putea sparge sau gauri un calorifer, insa nu imi sta in fire sa fac asa ceva Este normal sa-mi refuze cererea fara un motiv intemeiat?

Va multumesc anticipat,
Mihai