avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 955 soluții astăzi
Forum Activitate Grig23

Activitate Grig23

Buna ziua,

Doresc sa initiez o colaborare pe persoana fizica cu o persoana juridica careia urmeaza sa ii prestez servicii de grafica publicitara, web design etc. in prezent sunt angajat cu contract de munca la o alta companie ( remote) si doresc sa castig mai multi bani pentru a-mi intretine familia. Ce tip de contract ma sfatuiti sa inchie cu aceasta companie si in afara de cei 10% impozit retinut la sursa, ce taxe mai sunt obligat sa platesc avand in vedere ca sunt deja angajat in alta companie care imi plateste contributiile la stat. Astept cu interes feedback-ul dumneavoastra.

Va multumesc
Buna ziua,

Detin un srl care activeaza pe codul CAEN 7311 ca si activitate principala si doresc sa deschid un punct de lucru pentru confectionarea de covoare/carpete hand-made personalizate pe comanda. In certificatul constatator sunt mentionate urmatoarele coduri CAEN: 4619, 4690, 4791, 4799 plus alte coduri CAEN conexe codului 7311 Activitati care se desfäsoara la beneficiari si/sau in afara sediilor proprii. Ma intereseaza sa stiu daca aceasta activitate se poate incadra sub un cod CAEN din cele mentionate mai sus. De asemenea ma intereseaza sa stiu daca pentru acest punct de lucru raman activate aceste coduri CAEN sau trebuie sa le autorizez din nou pentru punctul de lucru. Astept cu interes raspunsul dumneavoastra. Va multumesc.