avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1729 soluții astăzi
Forum Activitate NMnm

Activitate NMnm

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie:
In decembrie 2023 am achizitionat un teren intravilan de aproximativ 6000 mp .....atat in cartea funciara,cat si in certificatul de urbanism din ianuarie anul curent,terenul apare ,de asemenea,intravilan.....insa la ridicarea topografica.....surpriza!!! ....terenul apare o parte intravilan si cea mai mare parte extravilan
Cum este posibil acest lucru??....si ce este de facut?
Eu doresc sa construiesc chiar pe suprafata unde reiese ca ar fi extravilan....cine se face vinovat de aceasta neconcordanta si cine ar trebui sa raspunda ,atata vreme cat eu am cumparat un teren intravilan a carei situatie juridica a fost certificata prin acte emise de autoritatile competente?!!.....in speta OCPI atesta faptul ca terenul este intravian prin extras de carte funciara si ulterior prin intabulare si cadastru dupa cumparare ,iar acum 2 zile acelasi OCPI in urma depunerii documentelor topografice sa spuna ca este intravilan/extravilan....?? Mai mult decat atat, am obtinut in 10 ianuarie si un certificat de urbanism in vederea construirii si apare toata suprafata tot intravilan ,iar anexele cu planurile de situatie,viitoarea constructie este amplasata exact pe suprafata incadrata de Ocpi ca extravilan.....