avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 845 soluții astăzi
Forum Activitate CristianCris911

Activitate CristianCris911

Răspuns la discuția Contract de intretinere !
Vă mulțumesc mult pentru răspuns!
Buna ziua,

Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu o speta, o sa incerc sa explic cat mai pe scurt posibil!

Bunicii mei (din partea mamei) au detinut:
- un teren si o casa de locuit construita pe acesta;
- separat un alt teren intravilan foarte mic, dar folosit in agricultura;
- o suprafata forestiera foarte mica;

Mama mea mai are 1 frate in viata si inca 1 frate care a murit dar are un fiu.
Bunicii mei, i-au ajutat cum au putut pe cei 2 frati mai mari ai mamei mele, sa isi apartamente, etc, dar asta nu se poate dovedi.

In anul 1995, bunicii mei, au facut impreuna cu mama si tatal meu (pentru ei - fiica si ginere) un CONTRACT DE INTRETINERE, in care parintii mei si-au asumat sa aiba grija de ei pana la moarte + inmormantare si au specificat doar terenul si casa construita.
Celalalt teren mic si terenul forestier nu au fost trecute in contract.
Bunicul meu a decedat la 7 ani dupa semnarea contractului, iar bunica mea a decedat acum 2 luni, la 28 de ani dupa semnarea contractului.

Dupa semnarea contractului, parintii mei si cu mine, copil fiind atunci, ne-am mutat la bunici si am inceput sa construim aproape in fiecare an cate ceva acolo si am avut grija foarte mare de ambii bunici pana in ultima clipa.
In toti acesti ani noi am investit aproape totul acolo, am marit mult casa, am construit o mansarda, acoperis, anexe, garduri, etc, mai pe scurt, este munca parintilor mei de o viata si partial a mea, toate economiile, in fiecare an investind acolo.
Terenul mai mic separat si suprafata forestiera, chiar daca nu au fost precizate in contractul de intretinere, parintii mei au platit anual impozit la primarie pana in prezent pentru tot.

Nelamuririle mele sunt urmatoarele:

1. fiindca au murit ambii bunici, in afara de acel contract de intretinere, parintii mei trebuie sa mai faca orice altceva, un alt titlu de proprietate pe numele lor? care ar fi actul si procedura finala care demonstreaza ca ei sunt acum proprietari acolo ?

2. fratele si nepotul mamei mele, ar avea sanse sa castige ceva, daca ii apuca lacomia si vor sa ceara anumite drepturi in ceea ce priveste casa si terenul primit prin contractul de intretinere ?

3. cum putem sa procedam in legatura cu celalalt teren mai mic si terenul forestier, care in prezent sunt pe numele bunicului mort, nu sunt trecute in contractul de intretinere, dar parintii mei au platit dintotdeauna impozit pentru ele ?
*aici mentionez ca terenul forestier doar platim impozit degeaba, nu se poate valorifica, este interzisa exploatarea lemnului acolo, iar terenul mic deasemenea nu se poate planta nimic acolo fiindca ar urma sa fie distrus de vecini si animale;

Va multumesc mult !