avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Activitate Chrisblinky2024

Activitate Chrisblinky2024

Multumesc pentru raspuns!
Buna ziua,
Societatile dn industria alimentara care au in prezent salariul minim pe economie de 3436 lei trebuie sa mareasca salariatilor cu un salariu minim mai vechi de 24 luni salariul peste minimul pe economie de 3700 lei sau se raporteaza la salariul minim pe economie din industria alimentara?
Multumesc.
Buna ziua,

Din linkul postat de catre dumneavoastra inteleg ca se pot acorda facilitati angajatorilor doar daca incadreaza persoane cu contract individual incheiat pe perioada nedeterminata.

Va rog sa ma contraziceti daca gresesc, poate nu am interpretat eu bine legea.

Multumesc!
Promovare

Buna ziua,
Dorim sa promovam un salariat, care are studii superioare, intr-o functie de conducere in cadrul departamentului tehnic/ mentenanta.
Va rog sa ma ajutati cu un COR potrivit.
Va multumesc.
Buna ziua,

Exista vreo facilitate de care poate beneficia un angajator ce incadreaza persoane venite din somaj cu contract incheiat pe perioada determinata?

Multumesc!
Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti intr-o privinta: un salariat al unei firme, angajat intr-o anumita functie, conduce un autoturism apartinand altei firme (deci presteaza pentru acea firma activitati de sofer, el nefiind incadrat ca sofer la firma mentionata initial) pentru a-si aduce la serviciu colegii si pentru a ajunge el insusi la locul de munca.
Ce implicatii pot fi pentru firma al carui salariat este din punctul de vedere al sigurantei colegilor sai, in caz de un accident rutier.
Multumesc!
Răspuns la discuția Cercetare disciplinara
Multumesc pentru raspuns.
Am intrebat daca mai trebuie sa semneze membrii comisiei pentru ca neprezentarea salariatului la data si ora la care a fost convocat da dreptul societatii sa dispuna sanctionarea fara efectuarea cercetarii disciplinare si m-am gandit ca nu mai trebuie implicata comisia, dar acum am inteles. De aceea intreb, pentru a face totul corect.
Va multumesc inca o data!
Răspuns la discuția Cercetare disciplinara
Un proces verbal este ok? Mai trebuie sa semneze membrii comisiei acest document sau doar conducerea?
Răspuns la discuția Cercetare disciplinara
Buna ziua,

Din nou apelez la dvs cu acest subiect.
La a treia convocare am reusit sa obtinem semnatura salariatului pe confirmarea de plata si salariatul nu s-a prezentat la convocarea facuta, dar a apucat sa intre la serviciu.
Conducerea doreste incetarea contractului acestui salariat, este vreo problema ca pana la decizia de incetare acesta a fost la serviciu? Mai trebuie intocmit vreun Proces Verbal pentru justificarea deciziei?

Multumesc.
Zi libera membru sectie votare

Buna ziua,

Se acorda zi libera platita pentru un salariat care este membru la o sectie de vot?

Multumesc.