avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1228 soluții astăzi
Forum Activitate Cosmin1788

Activitate Cosmin1788

Nelamurire privitor la e-factura si sistemul dropshipping pentru PFA

Am infiintat recent un PFA cu cod caen 9003 Activitati de creatie artistica, si cod caen 4791 - util pentru magazin online. Voi activa in sistem dropshipping, in sensul ca voi personaliza diverse produse cu designul meu, prin intermediul platformei Printify, iar apoi furnizorii pe care ii aleg tot prin Printify se vor ocupa de crearea produselor personalizate(tricouri, hanorace, perne, tablouri, etc) dar si de transportul lor la clientii pe care ii voi avea eu. Magazinul meu online va functiona pe platforma de comert electronic Etsy. Intrebarea si nelamurirea mea este daca eu voi functiona in sistemul dropshipping, si in plus ma voi concentra in mod special sa vand pe piata din SUA, voi avea nevoie sa ma inscriu in sistemul "E-Factura" ? Este nevoie sa emit eu acele facturi electronice, daca activitatea mea se rezuma la crearea design-urilor pe produse, iar furnizorii alesi prin Printify fac tot ce tine de productie si transport care clienti?
Avand in vedere aceste neclaritati pe care le am, va rog mult sa ma ajutati in clarificarea lor!

Multumesc, astept raspunsul dumneavoastra
Am infiintat recent un PFA. De mai multi ani nu am avut asigurare de sanatate, desi am m-ai avut un PFA in sistem real, pana in 2022. Daca acum vreau sa-mi fac asigurare de sanatate, va trebui sa platesc retroactiv, petru toti anii cand nu am platit? Astept raspunsurile dumneavoastra. Multumesc.