avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Activitate Mihai 21

Activitate Mihai 21

Răspuns la discuția durata revizie/modernizare lift
Buna ziua
Asociatia de proprietari, din care fac parte, a incheiat un contract de verificari tehnice a lifturilor. Aceste verificari sunt lunare, iar taxele ne sunt impuse pe listele de plata. Nu sunt mici. Un lift verificat, costa 180 euro, complexul are 16 lifturi. La sedinta Presedintele a justificat ca aceste verificari sunt impuse legislativ. Insa in Ordinul 577 din 27 nov 2002, verificarea sau revizia tehnica este la un interval de 3 ani. Ce putem face in aceasta situatie, abuziva?
Un exemplu de abuz: Asociatia din care fac parte, a montat camere foarte performante pe tot cuprinsul comdomeniului. In lift , mai vor sa instaleze (am sa ma opun) . Asta vara am fost santajat si sicanat de presedintele asociatiei, cu imagini - precum ca stie sigur ca in apartament locuiesc 2 persoane, nu una. Atat de sigur era incat mi-a trecut 3 persoane la intretinere. Cand am avut nevoie sa vad cine mi-a aruncat cu vopsea pe masina parcata in locul personal, supravegheat de camere, nu mi-a dat acces la filmari. M-a trimis sa fac plangere la Politie, ca, dupa ce Politia dispune, sa acceseze filmariel ( daca intre timp nu inregistrarile nu se sterg). Oamenii normali au impresia ca sunt protejati de aceste camere. E o impreie falsa! Totul se poate intoarce impotriva lor. Nu cred ca ii convine nimanui, ca un strain, sa-i cunoasca programul, comportamentul, cum se imbraca, sa-i faca analiza comportamentala , ca apoi sa fie usor de "inghesuit" pe varii motive.. Aceste date valoreaza foarte mult pe piata informationala, Motive pentru camere: comportament necivilizat - dar atata timp cat aceste comportamente nu sunt prevazute de lege, sau nu se incadreaza, pot sa fie mii de filmari. S-a incercat un fel de afisare, gen "coltul rusinii". Insa aceasta practica , culmea, intra direct sub incidenta legii. Sunt de acord cu supravegherea condomeniului in linii generale, dar cand se ajunge la indentificarea etajului si al apartamentului - deja nu mai este Ok. Ori camerele din lift dau acces tocmai la genul asta de date. Sunt proprietari care vor sa-si protejeze viata privata. Presedintele de asociatie nu trebuie sa cunoasca, ca exemplu, cine imi vine in vizita- in lipsa nevesti, nu trebuie sa -l intereseze cu care vecini ma vizitez, cu care nu. Nu trebuie sa-l intereseze cum imi folosesc locuinta sau imi traiesc viata, atata timp cat nu deranjez pe nimeni. Dar la noi, meteaha moare greu. Daca nu ma insel, inca mai exista un fel de condica de imobil. Pe vremea Raposatului, si pisicul era trecut in ea.