avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1846 soluții astăzi
Forum Activitate DoItWithRae

Activitate DoItWithRae

Buna ziua! In decursul ultimilor ceva ani, am primit mai multe amenzi acasa la parintii mei. Nimic iesit din comun pana aici. Problema este ca ei planuiesc in a-si construii o casa, si de fiecare data cand apare o amenda, ei fug rapid la trezorerie si platesc amenda, urmand sa ma oblige pe mine sa le dau banii inapoi. Nu ar fi nici o preblema asta, dar ultimele doua amenzi au fost achitate, desii nu ar fi trebuit sa primesc amenda, eu facand contestatie. Pana sa vina raspunsul la cele doua contestatii, ai mei au platit amenzile si din nou, m-au pus sa le dau banii. Intrebarea mea este in felul urmator: daca eu am o amenda, ei au de suferit in vreun fel, prin propriri sau sa fie blocati cu actele si documentele necesare casei pana ce se platesc amenzile? Nu gasesc nicaieri rezolvare acestei situatii, si eu nu cred ca amenzile mele, ii poate incurca pe ei. Ma poate lamurii cineva? Va multumesc!
Bună ziua! La mașina personală am schimbat bara față, iar numărul de înmatriculare stă într-un suport făcut la comandă. Ieri mi-a atins cineva mașina și a rupt prinderile de la suport, în momentul de față lăsându-mă fără suport. Am dat comandă de alt suport, dar îmi v-a venii în următoarele 5-6 zile, și am pus numărul în parbriz astfel încât să poată fi văzut chiar și când ar exista posibilitatea de bătaie a soarelui pe parbriz. Întrebarea mea este: având nevoie de mașină zilnic, fiind indispensabilă mie, pot scăpa doar cu avertisment? Am și suportul la mine să îl pot arăta că este într-adevăr rupt și că am nevoie de unul special pentru a putea sta numărul.