avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1513 soluții astăzi
Forum Activitate Alinaluciana77

Activitate Alinaluciana77

Multumesc pentru raspuns. Nu am putut. Decizia a fost data in 31.01.24, plicul a fost adus ( aruncat peste gard,nu a semnat nimeni pt el,nu a fost pus nici macar in cutia postala) in 20.02.24 si eu am luat la cunostinta de decizie in 31.03.24 cand fratele.meu a trecut pe la adresa si a gasit plicul in curtea casei. Banuiesc ca dupa atata timp nu se mai poate face ceva (nu am gasit,in plic,un termen pana la care pot face contestatie)

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Trebuia sa formulați contestație la executare,instanta fiind singura în măsura sa se pronunțe asupra legalității sau nelegalitatii unor acte de executare silita.Corespondenta o puteți încerca dar rămâneți la mâna /bunăvoința executorului..

Buna ziua si multumesc pentru raspuns. Contul e blocat de executor judecatoresc. Nu am fost instiintata, doar am vazut opririle,in app bancii,luna asta. Acolo intra doar alocatia minorilor,nu verific contul lunar

Dapix a scris:

Cine va blocat contul curent, ANAF sau un EXECUTOR judecătoresc`?

Buna ziua si multumesc pentru raspuns. Contul e blocat de executor judecatoresc. Nu am fost instiintata, doar am vazut opririle,in app bancii,luna asta. Acolo intra doar alocatia minorilor,nu verific contul lunar

Dapix a scris:

Cine va blocat contul curent, ANAF sau un EXECUTOR judecătoresc`?

Buna ziua si multumesc pentru raspuns. Contul e blocat de executor judecatoresc. Nu am fost instiintata, doar am vazut opririle,in app bancii
Buna ziua. Am un cont la raiffeisen, in care intra doar alocatia copiilor minori. Pe acest cont,am o poprire si s-au luat banii copiilor. Este legal? Stiam ca, conform art 728 cod procedura civila, si legea 61/1993,nu se pune poprire pe veniturile din alocatii. Am contactat banca (nu locuiesc in romania),astept raspunsul lor,dar vreau sa stiu la ce sa ma astept. In cazul unui raspuns nefavoranil,pot da in judecata banca pt eliberarea acelor sume,mai ales fara instiintarea mea ? Multumesc