avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1003 soluții astăzi
Forum Activitate Adriana BCE

Activitate Adriana BCE

Bună seara! Vreau să cumpăr un teren extravilan în suprafață de 1100 mp, situat în continuarea imobilului intravilan CC și arabil- proprietatea mea. Terenul este deținut 100% de vânzătoare din anul 2018, 50 % cu CM și ceilalți 50 % prin partaj succesoral. În ianuarie 2024, in urma cadastrarii sistematice, terenul este intabulat și se emite extras de carte funciara pe numele defunctilor din TP nr. X/1996, ca fiind de 1329 mp. Împuternicita să mă ocup de vânzare /cumpărare, depun la OCPI cerere de rectificare în cartea funciara conform actelor de moștenire, cu tot istoricul, plus certificat fiscal și adeverință de la Primărie. De la OCPI mi se spune că totul este in regulă, dar că este o problema cu terenul, căci a ieșit mai mare decât limita legala,... deși pe sistematic a fost acceptat, fiind și intabulat, conform extrasului de carte funciara emis pe numele defunctilor din TP. Care este calea legală de urmat, dacă OCPI refuză actualizarea cărții funciare pe numele vânzătoarei, pe motiv că suprafața nu mai este corespunzătoare, deși pe numele defunctilor s-a intabulat 1329 mp? Eu am cerut actualizarea cărții funciare, nicidecum intabularea terenului, căci el era deja intabulat, în urma măsurătorilor cadastrale pe sistematic, din luna ianuarie 2024.