avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 816 soluții astăzi
Forum Activitate Mariuscoco

Activitate Mariuscoco

Deci eu sunt propietar doar pe terenul de pe suprafața casei +/- 250 m² restul terenului este în concesiune. Primăria mea dat posibilitatea de al cumpăra de la ei. Dar ma interesează după ce devin propietar și pe restul de teren care la momentul actual se află în concesiune ce condiții sunt referitor la înstrăinarea acestuia? Adică este termen de așteptare pentru a vinde terenul.

gi-jane2 a scris:

Dacă sunteți proprietar faceți ce vreți cu el

As dori sa știu, după ce achiziționez terenul în succesiune, am dreptul să-l vând? Și dacă da există vreun termen de înstrăinare.?
Va mulțumesc
Cine ma poate ajuta cu informații concrete. Este vorba de un teren intravilan care aparține în curtea casei locuibile, dar acest teren este intravilan. Mai exact, terenul pe care este amplasata casa este proprietate dar cel din juriul casei este în concesiune. Pentru a deveni propietar și pe teren trebuie să-l achiziționez de la primărie la un preț x. După ce devin propietar și pe terenul achiziționat am dreptul de a pune în vânzare proprietatea împreună cu terenul achiziționat,
Vreau sa .menționez ca terenul se afla de 15 ani în concesiune odată cu achiziționarea imobilului.