avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1255 soluții astăzi
Forum Activitate Unknown12345

Activitate Unknown12345

Multumesc, Am citit textul din lege, ma gandeam ca poate exista vreun articol in care sunt ceva excepții care sa ne fie de folos, pt ca sunt astfel de situatii..ca in cazul nostru in care el va pierte acest drept pt ca imi ajut eu mama.
Cadru militar - compensatie chirie
Buna ziua, viitorul meu sot nu are o locuinta in proprietate in localitatea unde este locul de munca, insa am eu, locuinta prin credit ipotecar in care locuieste doar mama mea, neavand o locuinta a sa sau unde sa locuiasca. Noi stam cu chirie.
Inteleg ca in urma casatoriei noastre el va pierde compensatia de chirie doar pt ca eu am o proprietate, dar nu se poate lua in considerare ca noi nu putem locui in aceasta?
Multumesc anticipat pt raspunsuri
Răspuns la discuția Hartuire si acuzatii nefondate
Multumesc pt raspuns, daca ar fi doar postarile… ea depune plangeri cum ca as fi sechestrata si ca nu si a mai vazut copilul de 4 ani (desi, cum spuneam am mai fost la apartament ori sa discut cu ea ori sa rezolv diverse probleme).
Prima data am fost chemata la IGP in urma unui e mail pe care l a trimis catre ei, am dat declaratie, apoi anul acesta a facut o plangere catre Diicot si am fost la sectia de politie de care apartin, acum am inteles ca va depune o alta la parchet.. eu oare ma voi plimba asa la fiecare institutie a statului la care doreste ea?!

gi-jane2 a scris:

Cereti evacuarea ei în instanță, daca munceste, poate sa plateasca chirie asa cum poate sa dea din gura.
Apoi vindeti casa și acoperiți creditul.
În privința postarilor, puteti sa o dati in judecată dar nu vad ce i s-ar întâmpla dacă nu respecta hotararea, asa ca mai bine o lăsați în plata Domnului și va vedeți de viata.

Buna ziua,
As avea nevoie de indrumare juridica pentru urmatoarea situatie:
Am in curand 33 ani, lucrez de la 16 ani in timp ce mergeam si la scoala.
Am fost crescuta de bunici pana parintii mei au divortat si apoi am fost incredintata mamei, iar bunicii au plecat la tara si am ramas cu ea.
Din pacate, a fost o persoana dificila din copilarie ( asta stiu de la fratii sai si bunici), violenta fizica si psihica.
Pe scurt, am indurat tot ce a fost de indurat pt ca m am gandit ca e mama si ii sunt datoare cu respect, recunostinta si crezand ca asa e normal sa se comporte o mama singura..multe umilinte, etc.

In 2018 am cumparat un apartament prin credit ipotecar pt ca ea a cheltuit toti banutii primiti de la parinti pt o locuinta cand eu aveam 12 ani, asadar, am locuit in chirie pana in anul in care trebuia iar sa ne mutam si am decis sa l cumpar eu pt a ii usura batranetile.. bineinteles ca nu a fost multumita pt ca ar fi vrut sa fie trecuta in acte si imi striga ori de cate ori veneam acasa:”neagro, esti propietareasa,ha?!”, in sfarsit, ar fi multe de povestit.

Anii au trecut iar in 2020 am inceput o relatie, l-a cunoscut pe actualul meu logodnic, insa nu am reusit sa para ca am si eu o familie normala pt ca a inceput sa vorbească urat despre noi, sa i se para ca stau prea mult cu el, sa vrea sa vin acasa mai des, dar singura, neintelegand ca imi doream si familia mea, sa ma intrebe de ce ii gatesc atat de des sau de ce plecam din oras in fiecare weekend.
Pe seama acestor interminabile discutii am avut o discutie cu ea si i am spus ca nu imi mai doresc sa discutam decat stricul necesar, enumerandu-i toate aceste nemulțumiri si de acolo a inceput prapadul.
A inceput sa spuna tuturor ca nu sunt lasata sa vorbesc cu ea, ca viitorul sot este securist (are ea o problema la serviciu cu colegii si crede ca ei o urmaresc prin securitate..), a mers la mine la serviciu, ma sunau rudele sau oamenii cunoscuti sa ma intrebau daca sigur sunt in regula, si ce m a durut cel mai tare este ca spunea ca fac prostitutie sau ca sunt obligata..iar eu lucrand cinstit de mic copil si chiar ajutand-o cu acei bani, in fine, am indurat si umilinta asta.
Daca mergeam la apartament sa discut cu ea sa o intreb ce e cu ea spunea ca am venit adusa cu forta si sigur ma asteapta la scara, ca sunt batuta, drogata, ma filma continuu, nu ma puteam intelege cu ea.
Am renuntat sa mai intru in jocul ei pt ca am inteles ca nu o pot lamuri si am ramas sa ma gandesc ce fac si cum fac sa am liniste..
Ea a continuat sa posteze pe retelele de socializare toate nenorocirile, iar din 2022 merg si politie unde sunt chemata prin plangeri depuse pt presupusul meu sechestru, bineinteles nici daca merg acolo nu se linisteste, continua, spunand ca politia este impotriva ei, sau avocata pe care si a luat o este agresiva si ii spune ca are halucinatii.
Cand m a vazut in sectia de politie, mi a spus:”vai, ce te ai ingrasat!”. Super! Exact reactie unei mame ingrijorate.
Problema este ca eu efectiv nu mai suport, simt ca sunt intr-o situatie fara iesire, apartamentul in care sta arata deplorabil, rata e pe numele meu, imi transfera o parte din rata, cand vrea si daca vrea la timp daca nu, vede ea cand.
Nu am facut evacuare silita pana acum pt ca efectiv mi-e foarte greu sa intorc raul,insa ma gandesc, ne casatorim, facem copii, iar eu o data la ceva timp trebuie sa imi asum rata apartamentului pt ca ea nu vrea sau cauta sa ma necajeasca.
Mentionez ca are 56 ani si lucreaza.
As vrea sa stiu: cum o pot opri sa ma mai denigreze, ati mai intalnit astfel de cazuri, ma poate ajuta cineva?!
De curand mi a venit ideea sa vand apartamentul si cu banii ramasi dupa ce se achita creditul sa ii iau o casa la tara, macar sa stiu ca nu mai am un credit ipotecar pe numele meu si pe care trebuie sa il platesc daca ea intr o luna decide sa nu plateasca.
De asemenea, cum as putea discuta cu ea oficial? sa inteleaga ce spun si sa imi dea pace pt ca simt ca o sa ma imbolnavesc de la atat de multe ganduri si stres avute in ultimii 4 ani.
Depun si eu o plangere pt hartuire? Nu vreau sa ii fac rau, vreau doar sa se incheie o data!

Va multumesc mult celor carora imi veti raspunde!