avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Activitate curatedby

Activitate curatedby

Dovezile/Pozele cu telefonul cu ecranul defect au fost facute la minute distanta de cand curierul a incasat banii. Problema nu este cu curierul, ei m-au indrumat sa fac sesizare si sa revin cu un nr. de la politie ca sa poata bloca transferul. Problema este ca nu se poate bloca suma desi am facut plangere.
URGENT inselaciune olx
Am comandat un telefon prin olx, cu plata ramburs, colet cu verificare. Astazi a ajuns. Telefonul se presupunea ca este nou, pe colet scria de mana "Nu desigilati cutia telefonului", fapt care m-a indus in eroare si nu l-am mai deschis deoarece parea intr-adevar sigilat. Dupa ce l-am platit si l-am pus la incarcat, am observat nu numai ca avea ecranul zgariat, dar ca fusese si spart. M-am intors repede la curier, i-am aratat ca este teapa, a refuzat sa imi dea banii inapoi si sa il trimita retur. A spus ca tot ce poate face este sa opreasca transferul catre vanzator 3 zile, timp in care asteapta o sesizare cu un nr. inregistrat de la politie.
Am fost imediat la politie la sectia de care apartin, am facut plangere, i-am spus politistului ca vanzatorul nu raspunde la telefon, i-am comunicat ca fan curier asteapta un raspuns de la ei ca sa opreasca acest transfer pana este investigat cazul. A refuzat sa trimita mail catre Fan pe motiv ca nr. de inregistrare al plangerii se obtine DUPA ce se intoarce de la parchet. Practic nu mi-a dat nicio dovada ca am depus vreo plangere pentru inselaciune, am doar un bon de ordine de la ghiseu. Ce se poate face in aceasta situatie? Chiar nu se poate opri un transfer dupa ce s-a facut plangerea? Multumesc.