avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 831 soluții astăzi
Forum Activitate elypopescu2024

Activitate elypopescu2024

Si de unde sa am eu bani sa platesc 2 succesiuni la suma de 109860 lei fiecare, sa platesc un impozit de 21973,60 lei si un partaj voluntar la suma de 274670 lei ?
Pe cine sa angajez ?
Deci si cumparatorul plateste taxele la 2200000 lei , chiar daca imi da mai putini bani ?
Probleme cu taxele notariale : Daca un imobil se vinde cu 1.000.000 lei- 1.700.000 lei, dar in grila notariala este evaluat la 2.200. oooo lei , vanzatorul plateste impozitul la 2.200.000 lei . Dar cumparatorul plateste taxele notariale ( adica autentificarea actului si taxa de intabulare ANCPI ) la suma de 1.000.000 lei - 1.700.000 lei sau la suma de 2.200. 000 lei din grila notariala ?
Nu e corect. Si eu sunt in aceaasta situatie idioata si am 100 de ha de padure .
Din cauza asta , mie cadastristii nu vor sa-mi faca cadastru, si noi proprietarii stam prin procese.
Probleme la cadastru. Prefectura nu mi-a trecut la padure tarlalale si parcelele in titlul de proprietate al tatalui meu si al unchiului meu., sunt trecute doar unitatile de productie si cele amenajistice. Partea proasta este ca cadastristii si cu doamna directoare de la OCPI mi-au spus ca nu se poate face cadastrul si sa ma adresez primariei si prefecturii si unui cadastrist ca sa treaca tarlalele si parcelele ( sa faca o incadrare care nu s-a. facut) , ca nu sunt suficiente doar unitatile amenajistice , dar eu cred ca nu are dreptate . Partea proasta e ca eu sunt foarte bolnav si nu ma pot deplasa, si nici nu stiu pe unde este padurea, pentru ca padurea nu a fost a mea ci a tatalui si a unchiului meu. Eu nu stiu decat pe harta sa arat unde este padurea , nu si la fata locului. Sunt foarte bolnav si nu ma pot deplasa , comuna respectiva se afla la mare departare de mine . Apoi acolo ar trebui sa stau zile intregi si nu am unde dormi eu si cadastristul . ( plus ca nu ma pot deplasa ) . E o nebunie intreaga, ca dupa ce cadastristul scie tarlalele si parcele, Prefectura trebuie sa dea o hotarare, apoi sa se modifice actul, sa se coompleteze tarlalele si parcelele, apoi actul sa se duca la control la OCPI. Nu stiu ce sa mai fac, nu ma pot deplasa, sunt foarte bolnav, nu mai am pe nimeni . Ce pot face in situatia asta ?