avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Activitate Antyn22

Activitate Antyn22

Bună ziua! As avea rugămintea sa ma ajutați intr-o situatie. În Noiembrie 2019 am fost dat afara de la o casa de amanet, după ce s-au verificat câteva contracte pentru bunuri de aur făcute de mine, însumand o valoare de 120-130 de mil. Aur care s-a dovenit a fi placat. A venit la momentul respectiv politia, dupa procedura aplicata de firma, și am dat declarație, recunoscând o parte din vina și greșeală asumata pentru unul din contracte, contract respectiv de 2000 de lei, bunuri ce stiu ca nu le verificasem conform. Firma a încercat ulterior prin reprezentantul securitatii sa recupereze banii, contactandu-mi parintii, gasindu-ma vinovat pentru toata suma de 120 de mil, insa aceștia nu au dat curs, și nu le-au dat niciun ban în acest sens. Întrebarea pentru dvs. ar fi în felul următor. Având în vedere circumstanțele, firma ma mai poate acționa în judecata? Este posibil sa am dosar penal? Nu sunt înscris în cazierul judiciar. Au trecut 4 ani și 6 luni, nu am fost contactat de poliție, nu am primit citatie, nici firma de amanet nu m-a mai cautat. Va multumesc!