avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate lotzzzi

Activitate lotzzzi

Se poate sa aflu de undeva toate aceste informatii? Poate sa cer de la primarie ceva care sa raspunda la toate aceste intrebari? Drumul este T, deci chiar in capat cele 2 case (stanga/dreapta) au fost obligate (din ce am inteles, ca sa primeasca aprobare) sa renunte la o parte mai mare, astfel incat ei sunt retrasi, mai in spate, fata de restul caselor de pe strada.
Mai exact este teren arabil (arator si fanat) pe CF, nu strada. Totusi, primaria confirma ca este strada privata, are si nume la primarie
Asta inseamna ca oricare dintre coproprietari, sau chiar toti, am putea parca masini pe strada oriunde, fara sa se poata face nimica, atata timp cat nu impiedicam accesul (pietonal sau o masina), dar impiedicam intoarcerea?

O alta intrebare este, unde ar trebui sa vad exact destinatia, si daca nu este vreo mentiune legata de acest posibil loc de intoarcere? Pe CF scrie doar "TEREN"
Toti de pe strada avem cota parte, fiecare o alta cota, nu este egala la toti
Buna ziua,

Strada privata pe care locuiesc in capat este mai larga, la ultimele case, un fel de loc de intoarcere, insa, vecinii din capat isi lasa acolo masinile, iar noi, restul, toti coproprietari la strada, nu putem intoarce pentru ca nu avem loc.

Ce se poate face in acest caz? Locul acela ar trebui sa ramana gol ca sa putem intoarce, nu sa isi insuseasca cineva spatiul acela

Multumesc!
Buna ziua,

Locuiesc pe o strada privata unde suntem coproprietari (cota parte) fiecare care are o proprietate aici. Strada are o latime de 6m, cat sa treaca 2 masini, insa la final, la ultimele 2 proprietati (stanga si dreapta) se face de 10-12m latime, un fel de loc de intoarcere (am vazut intr-un act acest lucru dar nu mai stiu exact unde).

Problema este, ca acesti 2 proprietari care sunt in capat, in loc sa lase locul de intoarcere liber, isi parcheaza masinile, ca si cum ar fii parcarile lor.

Ce se poate face in acest sens, sa fie obligati sa elibereze locul ca sa putem intoarce cu masina? Momentan, intoarcem pe 6m in loc de 12m, din multe miscari, pentru ca ei isi parcheaza masinile acolo.

Ideal este sa ii obligam cumva sa elibereze locul, sau sa facem un fel de rond in mijloc pe care il inconjori ca si pe un sens giratoriu.

Multumesc pentru informatii!