avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Activitate liaza

Activitate liaza

Buna ziua,
Care sunt conditiile si cine trebuie sa aprobe un contract de cesiune creanta, cedentul fiind in insolventa?
Multumesc
Mutumesc pentru raspuns, solicitare restituirii lor dupa 3 ani mai este posibila?
Avansurile primite de angajat mai vechi de 3 ani se prescriu?
Daca exista si salarii restante trebuie compensate sau anagajatorul poate cere si obtine banii pe avansuri, fara a scadea salariile restante (ale aceluiasi angajat bineinteles)?
Multumesc
Masina a fost platita integral si era proprietatea firmei angajatoare la momentul in care am incheiat contractul individual de munca si PV de predare, deci toate ratele de leasing si valoarea reziduala au fost platite ca in final acesta sa devina proprietarul masinii.Consider ca pentru a solicita cheltuieli de la angajat acesta trebuia sa fie instiintat in prealabil care sunt costurile daca o foloseste in interes personal/fara foi de parcurs, nu la final pentru un Golf de 17 000 euro sa considere cheltuieli cu masina in suma de 200 000 lei! adica de 2,5 ori valoare de achizitie a masinii, pentru 8 ani in care am primit o in interesul firmei, pentru delegatii!Am depus foi de parcurs pentru mai mult de jumatate din km parcursi, cam 65%
Multumesc pentru raspuns, in contabilitate cred ca a considerat ca si cheltuieli deductibile iar acum vrea sa solicite bani ca si cum le-ar fi inregistrat nedeductibile!Se poate demonstra acest lucru si automat sa fie de rea credinta considerata?
Pentru delegatii am foi de parcurs si s a calculat dupa acestea, foile de parcurs nu au fost specificate in regulament si nici in fisa de post ca fiind obligatorii pentru a demonstra utilizarea in interes de serviciu a masinii.Pentru deplasarile interne, in oras, de acasa la serviciu in Bucuresti de ex. nu am facut foi de parcurs si acum apare ca si km in interes personal.
Multumesc
Da, este mentionat dar nu vorbeste de foile de parcurs...
Buna ziua,
Am facut instiintare scrisa prin avocat pentru recuperarea salariilor restante si acum firma, fosta angajatoare, ma notifica ca am eu de platit bani pentru ca am utilizat masina de serviciu in interes personal, ca de fapt nu am prezentat foi de parcurs pentru toti km pe care i-am parcurs.
Invoca faptul ca in fisa postului si in regulamentul intern era trecuta fraza " autoturismul poate fi folosit doar in interes de serviciu", si imi calculeaza cota parte din cheltuielile contabile cu masina,, proportional cu km parcursi,, este legal sa solicite acesti bani la 5 luni dupa incetarea contractului individual de munca, cu acordul partilor, In aceste cheltuieli cred ca sunt prinse si ratele la leasing si dobanzile...cu toate ca nu eu am fost proprietarul masinii si am predat-o cu PV fiind in regula, fara avarii fara defecte, predarea este inainte de incetare CIM.
Multumesc mult.
Răspuns la discuția Recuperare salarii restante
Multumesc.
Răspuns la discuția Recuperare salarii restante
Multumesc mult pentru raspunsul prompt al dvs., in cazul probabil in care se ajunge la un proces, eu avand domiciliul in Rm Valcea iar firma are sediul social in Bucuresti, se poate face plangerea la Tribunalul din Rm. Valcea sa inteleg, cam cat dureaza acest proces dupa experienta dumneavoastra (cu apel cu tot)?Pot sa fac direct plangerea la Tribunal sau mai trebuie parcurse etapele ITM si/sau mediere?

Cu stima!