avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Activitate RaZwAnnn

Activitate RaZwAnnn

Va multumesc mult domnule Gazdovici pentru raspuns!

Domnul respectiv nu stiu ce a facut dupa ce am plecat, singura imagine care mi-a ramas cu el a fost ca a ramas nemiscat pe trotuar unde am ajuns cu dumnealui, dupa aceea nu stiu nimic pentru ca a trebuit sa mut masina ca blocasem circulatia pe o banda din trei. Nu stiu ce s-a intamplat dupa si ma simt vinovat ca nu am oprit mai in fata sa ma mai asigur inca o data daca este bine si daca are nevoie de ingrijiri. Pe partea cu masina, nu am nici o avarie si nu am declarat nimic la politie referitor la acest lucru, pe partea cu vatamarea domnului, el spunand ca este bine si ca nu are nimic, dar sub haine si pe interior nu am cum sa vad. Sanctiuni in ultimii 2 ani am avut doar pentru o parcare neregulamentara in 2022 si asta este tot ce imi amintesc.

Buna ziua! Acum cateva zile am accidentat un barbat in varsta, parea undeva la 70-80 ani, pe trecerea de pietoni in Bucuresti. Initial am oprit la trecerea de pietoni, dar nu m-am asigurat decat in partea stanga in loc de ambele parti, pietonul traversand din partea dreapta a trecerii. Viteza a fost una mica, undeva la 10 km/h putin peste, l-am lovit fix pe mijlocul masinii cred ca undeva in dreptul soldului stang, el cazand pe masina si apoi in sezut pe sosea. Imediat am asigurat masina putin si am coborat sa vad daca barbatul este in regula intrebandu-l de mai multe ori daca are nevoie de ingrijiri medicale pentru a chema o ambulanta, a spus ca nu, ca este bine si ca se grabeste, cineva i-a propus domnului dintr-o alta masina participanta la trafic sa nu ma ierte si sa sune la politie dar omul a spus ca nu e nevoie. La final m-am asigurat ca este in regula, l-am dus pe trotuar sa se linisteasca si am plecat. Greseala mea a fost ca nu am luat un nume sau macar un numar de telefonul al omului sa ii verific starea pentru ca parea in stare de soc. Dupa aceea m-am plimbat tot Bucurestiul ca sa merg sa declar acest incident la Brigada Rutiera Bucuresti, politistul dupa ce a citit declaratia mi-a atras atentia ca este vina mea (stiu foarte bine asta, sunt constient si imi pare foarte rau pentru ce am facut si sper ca domnul in varsta sa fie bine), mi-a luat alcoolemia, era zero desigur, si mi-a spus sa astept daca se prezinta omul la spital sa fiu pregatit sa raspund la telefon ca voi fi sunat si sa raspund chiar daca ma suna cineva cu numar privat, foarte probabil sa fie politia, se vor face masuratori. Acum astept ca si cum as fi pe pioneze pentru ca nu stiu ce se va intampla mai departe. Va cer si dumnevoastra sfatul pentru ce se va intampla daca ma puteti ajuta va rog. Multumesc mult si regret foarte mult greseala pe care am savarsit-o!