avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1060 soluții astăzi
Forum Activitate mihaieda

Activitate mihaieda

@Cornel Vasile multumesc pt clarificari. @Adam Grecu, nu inteleg notiunea de "deocamdata" sau emitere factura in cazul asociatiilor, nici chiar in viitor. Asociatiile emit facturi pt ceva? Sunt furnizori de servicii? Pt mine confuzia a plecat de la afirmatia "Pt. as. prop. notiunea de E-Factura s-a amanat cu 1 an " in sensul ca nu imi dau seama de ce asociatia ar trebui sa emita vreodata factura pt ceva :)
Ii voi spune sa mearga din nou la ANAF sau un contabil. @Adam, imi puteti explica va rog ce ati vrut sa spuneti cu "pt as. prop. notiunea de E-FActura s-a amanat"? Poate nu inteleg eu bine.. dar din cate imi dau seama asociatia nu e prestator de servicii deci nu are la ce folosi e-factura, nu? (in sensul ca asociatia nu emite factura pt nimic?)
Multumesc pt raspuns. Persoana respectiva (prestatorul) a eliberat constant factura si o va face si de acum inainte. S-a dus la sediul ANAF dar in agitatia de acolo nu a gasit pe nimeni care sa-i raspunda la intrebare. Intrebarea mea este mai mult din perspectiva prestatorului pt ca vreau sa ajut asa cum pot persoana respectiva sa primeasca un raspuns. Impresia mea esta ca am facut postarea in categoria "Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF", dar acum vad ca este in categoria "Asociatii de proprietari". Este posibil sa o fi mutat cineva? Mi se pare ca s-ar fi potrivit mai mult in prima categorie, avand in vedere ca lamurirea necesara e mai mult in zona de obligatii fiscale ale prestatorului (PFA).

Sincer va spun, si eu sunt confuz pe tema e-factura in cazul persoanei respective pt ca din anumite surse ce le-am gasit e-factura ar fi obligatorie pt prestator doar cand presteaza B2B (business-to-business) și B2G (business-to-government), iar asociatia nu e nici business nici institutie publica teoretic. Dar nu pot sa zic cu siguranta asta (intentia mea ar fi fost sa intreb aici pe forum ca sa vad eventual alti prestatori de servicii de curatenie (sau persoane cu cunostinte pe subiect) cum considera problema...)
Buna ziua, pun aici o intrebare pt cineva care este PFA si emite doar o factura pt 400lei lunar pt servicii de curatenie pt asociatia de proprietari (la bloc). M-a intrebat daca trebuie si in acest caz prin efactura facut? Multumesc