avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Activitate Brianna.0420

Activitate Brianna.0420

Răspuns la discuția Uzufruct viager
Buna ziua! O intrebare mai am, sunt obligata sa o despagubesc in cazul in care accepta sa renunte la dreptul de uzufruct viager?


Brianna.0420 a scris:

Nu se aplica punctul e din stergerea dreptului de uzufruct viager pentru ca nu a locuit in imobil in ultimi 10 ani?

gi-jane2 a scris:

Fie mai așteptați 3 ani, fie o cautati și ii luati o declaratie ca renunta la drept.



Răspuns la discuția Uzufruct viager


gi-jane2 a scris:

Din pacate, nu. Nu va e aplicabil noul cod civil, ci vechiul cod unde dreptul de uzufruct se stinge după 30 de ani de neuz.

Va mulțumesc!
Răspuns la discuția Uzufruct viager
Nu se aplica punctul e din stergerea dreptului de uzufruct viager pentru ca nu a locuit in imobil in ultimi 10 ani?

gi-jane2 a scris:

Fie mai așteptați 3 ani, fie o cautati și ii luati o declaratie ca renunta la drept.

Discuție Uzufruct viager
Buna ziua! Parinti mei au cumparat apartamentul in care locuim de 28 de ani de la bunici cu uzufruct viager, la un an de la cumparare bunici au divortat si fiecare s-a mutat in alt oras. Bunicul meu a decedat in urma cu 5 ani si s-a incheiat dreptul lui de uzufruct viager. Anul acesta impreuna cu mama si fratele meu am hotarat sa vindem apartamentul, bunica mea nu a mai venit la imobil de 27 de ani, mai are vreun drept la uzufruct viager? Tin sa mentionez ca tatal meu a decedat acum 3 ani iar la succesiune eu mama si fratele am devenit co-propietari.