avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Activitate Yasuchu

Activitate Yasuchu

Buna ziua,

Mi s-a pus proprire pe contul bancar (singur cont bancar pe care il, pe care primesc salariul). Proprirea pe cont este mai veche, iar banca la care am contul imi oprea automat jumatate de salariu (pentru ca am proprire din partea a doua birouri judecatoresti - pe dosare diferite - totul legal din cate stiu eu). Acest lucru s-a intamplat timp de vre-o 6-7 luni de zile. Eu primeam avans si lichidare, banca oprea de obiceai avansul (pe care il vira birourilor judecatoresti), iar lichidarea o puteam folosi in scoupuri personale. Acum doua luni, banca a virat catre unul din birouri atat avansul cat si lichidarea - lasandu-ma fara nici un fel de bani pentru a supravietui. Recent din motive de sanatare, am fost nevoit sa imi dau demisia de firma respectiva. Acum m-am angajat la o alta firma. Dupa ce m-am angajat, am trimis un mail birourilor judecatoresti prin care i-am informat ca am schimbat firma la care lucrez si ca asi dori sa le trimit datele de contact ale noului angajatorului pentru ca ei sa poata sa instinteze angajatorul si am pune proprire pe salariu. Acest lucru s-a intamplat acum 2 saptamani, si de atunci nu am primit nici un raspuns din partea birourilor judecatoresti - mentionez ca la telefon nu ii pot contacta pentru ca au un sistem automat (roboti) si nu poti vorbi cu un operator. Avand in vedere ca contul bancar este inca sub proprire, si avand in vedere ca sunt mai mult ca sigur ca iara o sa li se vireze toti bani de salariu, intrebarea este:

Eu ce pot face in acest caz? Se poate depune plangere?

va multumesc.