avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Activitate AndreiGosoiu

Activitate AndreiGosoiu

Buna seara, situatia mea este relativ conplexa si cu dureri de cap. Rezumat: abonament vodafone 2014, in 2016 cedat catre kredyt inkaso, suma datorata 2311 lei. In 2019 cerere cu valoare redusa la judecatoria de pe vechea adresa. In acea perioda era pandemie si nu m-am putit prezenta, aomaj tehnic, situatie financiara grea. Am asteptat sa primesc documentele, dar au ajuns foarte tarziu iar bunicul meu le aruncat nestiind cat de importante sunt(locuiesc in bucuresti iar judecata a fost la rm valcea). Prima instanta a dat penalitati din data cesiunii xx.xx.2016 pana in xx.xx.2019 345 lei(intimatul cerea 0,5% pe zi( a fost respins). In 2022 inkaso a facut ceva cerere la o alta judecatorie si a primit 0.5% pe zi. Intre timp eu nu am primit poprire. In 2023 s-a infiintat si poprire pe fabuloasa suma de 34.500 lei. Am reusit sa redeschid dosarul pentru rea-credinta. Intre timp instanta a cerut expertiza contabila si eu m-am supus platii. Am deja 3 amanari din cauza contabililor care nu mai aveau aviz de expertiza iar acum sedinta undeva in septembrie. Cheltuielile de pana acum(taxa de timbru, fotocopiere doaar, onorariu avocati, onorariu conta am cam depasit suma initiala). Considerati ca voi reusi sa fac ceva cu acest proces?
Mentionez ca am a doua instanta ca contrazice prima instanta. Formula de calcul fara sens, un oborariu de avocat de 6500 lei si executare inca vreo 1000 lei. Sa mai continui? Pot ajunge oare la prima instanta sau la rejudecare de la inceput?